Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuzana Mináčová, Matej Mináč: Ako to bolo za komunizmu

Do 2.10.2017 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Zuzany Mináčové a Mateje Mináče: Ako to bolo za komunizmu. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Audiovizuálny projekt fotografky a priekopníčky tzv. „Novej vlny“ Zuzany Mináčovej a režiséra Mateja Mináča. Prostredníctvom fotografií a série krátkych filmov, plných archívnych materiálov, osobných výpovedí autorky i ďalších osobností (Milan Lasica, Jiří Menzel a i.) bude divák vtiahnutý do doby komunizmu.

V priebehu komunistických rokov autorka fotografovala nápisy, ktoré zohyzďovali nielen naše ulice, ale aj naše životy. Zozbierala okolo päťtisíc diapozitívov komunistických agitačných tabulí, ktoré v hrôzostrašnom prevedení boli rozmiestnené všade. Na cestách, v poliach, vo výkladoch namiesto tovaru. Jednoducho nebolo možné ich prehliadnuť.. To bolo skutočné nefalšované socialistické umenie!
Slogany naliehavo a opakovane oznamovali, že … so Sovietskym zväzom na večné časy,… že komunizmus je budúcnosťou ľudstva… že Lenin je stále živý a … nech žije KSČ!
Keď dávala tieto filmy vyvolať, bála sa že ju niekto udá. Viac menej už vtedy verila, že tento blázinec čoskoro skončí. A práve tieto fotografie spolu s filmami, povedia nasledujúcim generáciam viac ako všetky vedecké pojednania.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuzana Mináčová, Matej Mináč: Ako to bolo za komunizmu