Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zalman Škljar: Symfonie ulic

Do 18.6.2017 bude v galerii art residence Zahradnik, V Jámě 8, Praha 1, přístupná krásná výstava fotografií Zalmana Škljara: Symfonie ulic. Otevřeno je každou středu až neděli od 12:00 do 19:00.

Na výstavě budou poprvé představeny nejzajímavější práce Zalmana Škljara, které autor pořídil v Rusku, Izraeli, Chorvatsku, Rakousku a Nizozemsku během posledních let. Pouliční černobílé fotografie s prvky noiru a decentní geometrie jsou autorovou vizitkou. Neobvyklé úhly pohledu používané fotografem dodávají divákovi pocit, že je součástí děje. Práce Škljara dávají divákovi možnost ponořit se takových detailů okolního světa, kterým dřív nevěnoval pozornost nebo si jich vůbec nevšímal.
Vidět a odhalovat nový svět – takhle můžeme popsat fotografie Zalmana Škljara. Když člověk stojí na výstavě u jeho snímků, najednou si pokládá otázku – jak tenhle člověk dokázal najít takový úhel záběru a zachytit tak jedinečný a rozhodující okamžik?

Takhle popisuje jednu z výstav Zalmana Škljare paní Erika Hermann (Lotyšsko, http://rigalatvija.com/):

„Na výstavě bylo představeno třicet černobílých fotografií, které tvořily jeden příběh. Jedna práce doslova přecházela do druhé, druhá do třetí a tak dále. Celá expozice tak působila harmonicky a zcela neobvykle. Veškeré fotografie byli věnovány pouličnímu životu, resp. jeho různých hranám, jelikož okamžiky zachycené na autorových fotkách zopakovat nelze. Výstava začala romantickými snímky lidí s deštníky. Přesná geometrie forem architekturních pozadí, lidských siluet, dlouhé linie – to všechno tvoří osobní rukopis Zelmana. Postupně v pracích začalo přibývat drsnějších prvků – obličeje lidí začaly mít těžký a unavený nádech jako důsledek náročného života společnosti ve velkoměstu. Některé obličeje jsou od diváka skryty buď tabákovým kouřem nebo stínem.

Fotograf doslova vytahuje ven scény protikladů a konfliktů lidského vzájemného působení. Na prvních fotografiích jsme viděli osamocené postavy lidí, na dalších už dvě, tři, čtyři postavy… Na konci jsme už mohli vidět celý dav s drsnými a nekompromisními obličeji vyjadřujícími různé osudy. Někdo se dívá jinam, někdo se schovává, někdo se hledí divákovi přímo do oči.

Díky fotografiím Zalmana jsem se začala dívat na pouliční život jinak.

Na jednu stranu tento svět mi připadal jako velmi náročný mechanismus, řídit který jeden člověk nemůže. Pak jsem však dostala pocit, že na tento svět někdo určitě dohlíží a sleduje ho objektivem…“

Nenavštívit výstavu tak významného fotoumělce pouliční fotografie je pro všechny milovníky fotografie velký hřích.

Zalman Škljar – známý ruský fotograf, který se věnuje street-fotografií více než 20 let. Základní směry jeho umění – pouliční fotografie s prvky noiru a avantgardy, dokumentární fotografie.

Zalman hodně cestuje po světě, což se odráží v jeho tvorbě a četných výstavách. Převážně žije a pracuje v Moskvě, kde řídí svou vlastní fotografickou agenturu ZS Photo Agency.

Je členem Street Level Photography association, World Street Photography оrganisation, Svazu fotoumělců Ruska, hlavním redaktorem online časopisu Fotokultura a členem jednoho z nejstarších moskevských fotoklubů „Novator“.

Jeho fotografie byly mnohokrát kladně hodnoceny světovými fotografy a kritiky v oboru umění mezi které patří Max Kozloff, Gueorgui Pinkhassov, Bill Rauhauser, Rui Palha, John Free, Thomas Hoepker a další.

Právě Bill Rauhauser si kdysi všiml, že práce Zalmana mu připomínají noir film. Na Thomase Hoepkere práce udělaly velký dojem a konstatoval, že fotograf má velmi zajímavý přístup k lidem během focení a že umí zachytit jejich okamžiky života aniž by si toho všimli.

Citáty z rozhovoru

„Svět, který vytvořil Stvořitel je mnohohranný a jeden z mých úkolů jako fotografa je odhalit ho krásu a zbavit ho všeho nepotřebného. Je jako vinný hrozen ukrytý mezi listy: na jednu stranu listy ho chrání, na druhou stranu, nejcennější je samotné víno, jahoda. Jinými slovy svět fotografie neexistuje jako zvláštní substance. Je to určitý nástroj na odhalení něčeho posvátného teď a tady. Pokud tento nástroj se nachází ve správných rukou řízených rozumem, úkol bude splněn a cíl dosažen.“

„Mám rád pouze takové úhly záběru, které jsou pro mne momentálně nedosažitelné. Pokud vím, že nějaký objekt bude vypadat z určitého úhlu nezvyklé, udělám všechno, abych takový záběr pořídil. Obrázek vzniká v mé hlavě okamžitě a to včetně prostoru, formy a rytmu. Stačí vteřina, aby moje oko vytvořilo kompozici snímku s geometrickou složkou ve spojení s mou vnitřní estetikou.

Pro takový výsledek je ale třeba čistého a ničím nenarušeného záměru. Je zapotřebí naučit se tento svět vidět, což zároveň znamená porozumět mu!“

Web: photozalman.org
Facebook: facebook.com/photozalman
Flickr: flickr.com/photozalman
Instagram: instagram.com/photozalman
Youtube: youtube.com/c/photozalman



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zalman Škljar: Symfonie ulic