Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy výsledků architektonické soutěže Kampus Albertov

Do 25.1.2017 se v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, koná zajímavá výstava výsledků architektonické soutěže Kampus Albertov.

Výstava bude otevřena od 10.00–18.00 hodin od 13. do 18. prosince a od 27. do 30. prosince 2016. V novém roce pak od 2. do 25. ledna. Vstup je zdarma.

Na výstavě v Křížové chodbě Karolina si lidé budou moci prohlédnout architektonické návrhy z prvního i druhého kola soutěže na podobu Kampusu Albertov. Jde o největší výstavbu Univerzity Karlovy v centru Prahy za posledních 100 let. Biocentrum a Globcentrum, což jsou dvě části budoucího kampusu, by měla začít fungovat v roce 2022. Pracovat by v nich mělo asi 1200 lidí.

Architektonickou soutěž, jejíž výsledky byly zveřejněny v srpnu, vyhrál návrh studia Znamení čtyř – architekti. Druhou cenu získalo studio Atelier M1 architekti. Po skončení jednání s autory obou oceněných návrhů bude jasné, jak budou dvě nová výzkumně-vzdělávací centra vypadat.

Kampus by měl stát 2,5 miliardy korun, které budou financovány ze státního rozpočtu. Biocentrum a Globcentrum budou sloužit jako vědecká pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty UK. Biocentrum se bude věnovat poznávání živých systémů pro potřeby lidského zdraví, nových biotechnologií a ochrany biodiverzity. Výzkum v Globcentru bude zaměřen na jednotlivé aspekty globálních změn. Jde například o dynamiku klimatických změn planety, změny rozšíření organismů, přírodní ohrožení a rizika nebo dynamiku šíření živočišných druhů i vegetace.

Autor: ČTK

 Fotografie z výstavy