Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy To je mámovo!

Do 17.11.2017 bude ve White Room v Art Districtu Pragovka, Kolbenova 34A, Praha 9, přístupná velmi zajímavá výstava To je mámovo!.

Výstava je otevřená v úterý a čtvrtky od 16 do 20 hod je vhodná pro rodiny s dětmi a je v ní dětský koutek.

Vystavující: Darina Alster, Veronika Bromová, Tereza Damcová, Divý tvor, Lucia Dovičáková, Jennifer Helia de Felice, Mira Gáberová, Martina Jahodová, Blanka Jakubčíková, Lenka Klodová, Kojící guerilla, Matky a Otcové, Eva Melo, Mothers Artlovers, Nástřih Hráze, Kristýna Stojíspěstí Novotná, Karin Písaříková, Kateřina Rusňáková, Apolena Rychlíková a Martina Malinová, Tereza Svatošová, Martina Svozilová, Barbora Šimková, Diana Winklerová a další…
Kurátorka: Kateřina Olivová

Když tělo výstavy je tělem ženy, když očekávání a obavy jsou vyšší, než hory a domy, když vůně mléka se line prostorem.
Esencialismus + feminismus = plná prsa, dělohy a srdce.
Mix umělkyň životný až běda.
Výtrysk. Výron. Erupce. Erekce. Radost. Láska. Porod.

Téma mateřství v umění v sobě obsahuje velké množství emocí, očekávání, patosu a předsudků. Kolektivní výstava vytváří podobný typ organismu jako matka a dítě – amébu, komunitu, spojené nádoby.
Mateřství je obdobím vrcholné tělesnosti, obdobím archetypů, prapůvodního, návratu do jeskyní. Obdobím bezčasí a historie – spojením s generacemi a zároveň maximálním proživání tady a teď. Mateřskost jako univerzální princip volně propojitelný se všemi pohlavními stavy bytosti.

Bohatá kolektivní výstava se dotkne těch nejzásadnějších uměleckých témat a okruhů spojených s mateřstvím a jeho akcentací. Mateřství pojaté s humorem a ironií, s něhou a fascinací, se závažností.
Fascinace tělem a jeho superschopnostmi – těhotenství, porod, placenta, kojení, fyzická rovina vztahu rodiče a dítěte, ale i téma potratu a ženského reprodukčního systému – vaječníků, vejcovodů, dělohy, téma neplodnosti.
Tradice, spojení s generacemi před námi a po nás, archetyp ženy matky, věčný kontakt s velkou bohyní matkou.
Aktivismus a veřejný prostor, aktivismus pro matky a o matkách. Jasně související témata jako porodnictví, zdravotní péče a očkování, výchova a vzdělávání, kojení i témata s mateřstvím zdánlivě nesouvisející jako rasismus a xenofobie.
Mateřství ve fotografii – profesionální versus umělecká versus rodinná fotografie.
Konceptuální mateřství.
Feminismus.

Vernisáž byla součástí večera Moh´ by to být Haloween, která obsahovala otevřené ateliéry a performance (poslední 2 fotky v albu: Něžný Barbar. Venkovní ohňová performance Petra Puflera.)Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy To je mámovo!