Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru

Do 3.1.2017 bude v Galerii pod Palmovkou ve foyer Divadla pod Palmovkou, Zenklova 34, Praha 8, přístupná v době představení zajímavá výstava obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru.

Tomáš Honz (*1989) vystudoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze. Absolvoval také půlroční stáž na Taipei University of Arts na Taiwanu a na The Art Department v USA.

V minulosti se živil jako ilustrátor ve filmovém průmyslu.

Dnes je známý pro schopnost skloubit tradiční malbu z konce 19. století se současnými tématy a moderními technologiemi. Jeho obrazy lze popsat jako citlivé a řemeslně dokonale namalované krajiny, často s tichou a tajemnou atmosférou. Své obrazy maluje pod širým nebem, tváří v tvář motivu, což podtrhuje autentičnost maleb a nabízí tak divákům silný zážitek.

Výstava v Galerii pod Palmovkou představuje autorovu nejnovější tvorbu z plenéru. Malba venku je totiž pro Tomáše základním pilířem, o který se opírají všechny další činnosti, kterým se věnuje.

„Když jste venku a je zima, fouká vítr, prší a třese se vám ruka mrazem, tak to všechno se do obrazu promítne. Venku reagujete na motiv prostřednictvím celého svého těla. To v ateliéru nejde, a když děláte podle fotky, tak už vůbec ne,“ popisuje Tomáš.

Tento přístup je mezi současnými umělci, kteří se k tradičnímu řemeslu spíše otáčí zády, naprostá výjimka. Tomášův návrat ke klasické a procítěné malbě a jeho schopnost zobrazit okolní svět tak, jak ho vnímá všemi smysly, lze označit za zásadní krok. Ohlašuje tendence nastupujících generací umělců odvracet se od konceptuálního umění a znovu nacházet radost v samotném procesu tvorby díla.

Grafická úprava: Martin Ponec
Kurátorka: Anna Šlocarová
Produkce: Lucie Vojtíšková

Výstava vznikla za laskavé spolupráce Divadla pod Palmovkou.
Galerie pod Palmovkou děkuje za podporu MČ Praha 8.

V případě zájmu o díla Tomáše Honze kontaktujte AnyArt.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy obrazů Tomáše Honze – Když jsem šel z plenéru