Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty

17. 1.-3. 3. / Libeňský zámek / Karikatura

Do 3.3.2017 bude na Libeňském zámku, Zenklova 1/35, Praha 8, zdarma přístupná výstava Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty.

Připomeneme si na ní nepříliš známé přátelství Jiřího Wintera a Bohumila Hrabala a věnujeme ji všem pábitelům, myslitelům a objevitelům – snílkům a idealistům, kteří nechávají stopu v čemsi nehmotném, co někdy nazýváme „kulturní povědomí národa“.
Ač je jejich současníci často považují za osoby poněkud zvláštní, zůstávají zde, v našem světě živých, přítomni dlouho po svém odchodu. Často i v době, kdy jejich jméno je již dávno zapomenuto a nebo se stane pouhou kapitolou v učebnicích, která většinou nemívá s živým člověkem mnoho společného.

Výstavu neformálně zahájil Jiří Teper (autor nedávno pokřtěné knihy Staré říkanky české) a fotograf Pavel Stoll, který Jiřího i Bogana fotografoval a s oběma pány se též dobře znal.

Jiří Teper: Staré říkanky české (kniha k dostání na výstavě):

Tato knížka je určena především těm čtenářům, velkým i malým, kteří už se někdy setkali s příběhy starých českých pověstí z pera Mistra Jiráska a pocítili jejich zvláštní, snad poněkud omšelé, ale stále fungující kouzlo.
V říkankách Jiřího Tepera mají možnost znovu se vrátit k těm nejznámějším, o našem praotci, o Libuši, o císaři Karlu či o golemovi, a pobavit se tím, jak autorovy verše s nadhledem připomínají upřímný patos původního vypravěče v rozmarné a nápadité zkratce.
Tuto úsměvnou interpretaci skvěle doplňují a po svém rozvíjejí obrázky z dílny klasika české ilustrace a kresleného humoru, Jiřího Wintera, už několika generacím dobře známého pod značkou Neprakta.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty