Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty

17. 1.-3. 3. / Libeňský zámek / Karikatura

Do 3.3.2017 bude na Libeňském zámku, Zenklova 1/35, Praha 8, zdarma přístupná výstava Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty.

Připomeneme si na ní nepříliš známé přátelství Jiřího Wintera a Bohumila Hrabala a věnujeme ji všem pábitelům, myslitelům a objevitelům – snílkům a idealistům, kteří nechávají stopu v čemsi nehmotném, co někdy nazýváme „kulturní povědomí národa“.
Ač je jejich současníci často považují za osoby poněkud zvláštní, zůstávají zde, v našem světě živých, přítomni dlouho po svém odchodu. Často i v době, kdy jejich jméno je již dávno zapomenuto a nebo se stane pouhou kapitolou v učebnicích, která většinou nemívá s živým člověkem mnoho společného.

Výstavu neformálně zahájil Jiří Teper (autor nedávno pokřtěné knihy Staré říkanky české) a fotograf Pavel Stoll, který Jiřího i Bogana fotografoval a s oběma pány se též dobře znal.

Jiří Teper: Staré říkanky české (kniha k dostání na výstavě):

Tato knížka je určena především těm čtenářům, velkým i malým, kteří už se někdy setkali s příběhy starých českých pověstí z pera Mistra Jiráska a pocítili jejich zvláštní, snad poněkud omšelé, ale stále fungující kouzlo.
V říkankách Jiřího Tepera mají možnost znovu se vrátit k těm nejznámějším, o našem praotci, o Libuši, o císaři Karlu či o golemovi, a pobavit se tím, jak autorovy verše s nadhledem připomínají upřímný patos původního vypravěče v rozmarné a nápadité zkratce.
Tuto úsměvnou interpretaci skvěle doplňují a po svém rozvíjejí obrázky z dílny klasika české ilustrace a kresleného humoru, Jiřího Wintera, už několika generacím dobře známého pod značkou Neprakta.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Myslitelé, pábitelé, objevitelé v kresbách Jiřího Wintera-Neprakty