Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy – Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy

Do 20.3.2018 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 20 hodin, zdarma přístupná v pasáži výstava Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy.

Tábořiště YMCA na Sázavě u Soběšína bylo zřízeno v roce 1921. Pozemek daroval pan hrabě Sternberg tehdejší YMCA a ta velmi rychle začala podnikat vše pro to, aby se z něj stal „Ráj hochů na Sázavě“. Nejprve byl pouze stanový, později chatový. Dodnes však dodržuje původní půdorys rozestavení stanů/chatek. Proběhly sezony do roku 1938, pak tábor obsadil Hitlerjugend.

Po válce pak opět YMCA zorganizovala 3 sezóny v letech 1945–47 (rok 1948 už proběhl na druhé straně řeky). Po komunistickém puči v únoru 1948 bylo Ymce opět znemožněno jeho využívání, sloužil CKM – Cestovní kanceláři mládeže.

Až po roku 1989 se pro YMCA otevřela možnost opět tábor využívat. Od roku 1994 jako správcům a od roku 2002 jako majitelům, i když za cenu podpisu nevýhodných smluv se státem zastoupeným FDM – Fondem dětí a mládeže (dnes již neexistujícím). Nejvýznamnější osobností spojenou s táborem je Joe First, meziválečný ředitel tábora, který byl také velkým propagátorem tehdy nových sportů – volejbalu, basketbalu, lukostřelby, playgroundballu (softbalu) a dalších.

http://tabor.palacymca.cz/Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy – Masarykův tábor YMCA: 98 let v ráji u Sázavy