Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Karel Hlaváček: Prostibolo duše

Do 21.9.2018 bude na Libeňském zámku, Zenklova 1/35, Praha 8, zdarma přístupná krásná a zajímavá výstava Karel Hlaváček: Prostibolo duše.

Památník národního písemnictví ve spolupráci s městskou částí Praha 8 pořádá ke 120. výročí úmrtí Karla Hlaváčka výstavu „Karel Hlaváček – Prostibolo duše“.

Výstava byla zahájena dvouvernisáží spolu s výstavou studentů ISŠ Náhorní, kteří prezentují svá díla inspirovaná Hlaváčkovu tvorbou. (viz. zvláštní report).

Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout osobní předměty Karla Hlaváčka, ukázky rukopisů, a zejména reprodukce Hlaváčkova výtvarného fondu z uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví.

…..

Doprovodný program:
Ve středu 12. září 2018 od 17.00 hodin komentovaná prohlídka.
Rezervace na pavla.tomsikova@praha8.cz, tel. 222 805 112.

…..

Karel Hlaváček (29. srpna 1874 Libeň – 15. června 1898 Libeň) byl český básník a výtvarník. Významný český dekadent a představitel českého symbolismu.

Syn dělníka Josefa Hlaváčka a matky Antonie, rozené Zemanové. V letech 1885-1892 vystudoval reálnou školu. Za svého života se příliš neprosadil a celý život bojoval s finančními problémy. Působil též coby první předseda a zakládající člen sokolské organizace v Praze-Libni. Bydlel ve Staré Libni v dnešní Podlipného ulici nedaleko křižovatky se Zenklovou ulici v místě zvaném U Kříže, je zde umístěna jeho pamětní deska. Neměl stálé zaměstnání, pouze příležitostné honoráře; též ho podporovala jeho rodina.

Svá literární díla publikoval v časopise Moderní revue, kde také otiskoval své výtvarné kritiky a ilustrace. Jako malíř byl autodidakt, ovlivněný dílem Félicien Ropse, F. Sattlera a Edvarda Muncha. Ilustroval knihy Arnošta Procházky, Otokara Březiny, Jiřího Karáska ze Lvovic, Stanisłava Przybyszewského a své vlastní. Jeho malířské dílo bylo oceněno až posmrtně.

Zemřel na tuberkulózu. Je pohřben na libeňském hřbitově.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Karel Hlaváček: Prostibolo duše