Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Junge Prager Junge Berliner a otevření galerie SmetanaQ

24. 2.-30. 3. / SmetanaQ / Malba

Do 30.3.2017 bude v galerii ve 2.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, přístupná zajímavá skupinová výstava Junge Prager Junge Berliner.

Junge Prager:

Jan Mikulka
Vladimír Véla
Michaela Maupicová
Alžběta Josefy
Pavel Příkaský
Zdeněk Trs
Tadeáš Kotrba
David Krňanský
Gabriela Těthalová
Filip Dvořák

Junge Berliner:

Regina Nieke
Dennis Otto
Johanna Hochholzer
Lennart Grau
Fritz Bornstück
Viet Bang Pham
Aaron Rahe
Dirk Lipfert
Hagen Vogel
Roman Frechen

 

 

V pátek 24. února 2017 byla slavnostně zahájena výstava JUNGE PRAGER, JUNGE BERLINER v pražském Centru umění a designu SMETANA Q.
Na úvod vernisáže velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Podivínský vyzdvihl důležitost udržování těsných kulturních vztahů v unikátním středoevropském regionu, který po staletí utvářel český, německý i židovský prvek.
Tato výstava současně zahájila činnost nového Centra umění a designu SMETANA Q, které vzniklo v objektu na pražském Smetanově nábřeží, jenž byl v roce 2013 poničený výbuchem plynu. V prostorách, které jsou po náročné rekonstrukci samy o sobě uměleckým dílem, se představuje dvacet autorů do 35 let, rovným dílem z Prahy a z Berlína. Dohromady je k vidění na padesát pláten.
Kurátor výstavy Jiří Černický, vedoucí katedry malby pražské UMPRUM, k originálnímu pojetí uvedl: „Chtěl jsem současné mladé umění ukázat v kontrastu se salonním uspořádáním interiéru, který dokresluje biedermeierovský nábytek a obří kytice.“ Netradiční živou „dekorací“ vernisáže se stal také Amazoňan oranžovokřídlý, mluvící papoušek jménem Amigo.
„Přestože je dnes Berlín považován za jednu z nejdůležitějších metropolí současného umění, tato výstava jasně ukazuje, že díla mladých českých tvůrců v takové konkurenci spolehlivě obstojí,“ zdůraznil jeden z autorů projektu, David Železný z galerie Cermak Eisenkraft. Spoluautor projektu Tomáš Zapletal dodal: „Přeji všem mladým umělcům, aby se jim dobře tvořilo, a jejich díla ocenili nejen umělečtí kritici, ale také se prodávala stejně dobře jako housky na krámě.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Junge Prager Junge Berliner a otevření galerie SmetanaQ