Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Josef Váchal: Satanu

Do 18.6.2017 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava dřevorytů Josefa Váchala: Satanu.

Knihu SATANU vydal Josef Váchal v roce 1926, tedy ve svém vrcholném tvůrčím období (1918-1933). Text básníka, historika a politika Giosuè Carducciho ilustroval Váchal jedenácti celostránkovými ručně kolorovanými dřevoryty a třemi menšími barevnými linoryty. Kniha byla vydaná v sedmnácti výtiscích a v drtivé většině nebyla autorem svázána. Váchal vysadil text více než 1000 znaky vlastního písma „Ďas“ a vytiskl ho na papír, který sám ručně vyrobil.
Ilustrace pro knihu Satanu jsou jedny z nejsilnějších vizuálních meditací, které Váchal vytvořil. Obsahují řadu alchymistických symbolů a jeden z nejpozoruhodnějších portrétů Pána temnot ve frontispisu knihy.
Satanu je bezesporu jedním z vrcholných velkoformátových děl Josefa Váchala.
Knihu Satanu na výstavě doplňují další grafické listy Josefa Váchal z cyklů O druhém břehu (1947-48), Šumava umírající romantická (1931), Prostředníci (1933), Dokonalá magie budoucnosti (1922) a další.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Josef Váchal: Satanu