Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tomáš Smetana – Pohled levým okem skrz pravé oko z minulosti do budoucnosti

17. 10.-15. 11. / Galerie Pecka / Instalace

Do 15.11.2018 bude v Galerii Pecka, Vratislavova 24, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava Tomáše Smetany – Pohled levým okem skrz pravé oko z minulosti do budoucnosti.

Autor textů a úvodní slovo: Jan Paul

Tomáš Smetana (1960), absolvent AVU (1985), představuje v galerii Pecka Praha výběr z tvorby, v němž dominuje soubor dosud nevystavených drobných objektů. Smetana v nich odkrývá osobní symboliku, a trojrozměrné komorní archetypy monumentálního výrazu doplňuje soubor kreseb, koláží, a několik obrazů. Abstraktní motivy plastik vzbuzují představu čehosi známého, ve své podstatě je to ale autorova hra s představivostí, s imaginací tvarů a fantazií. Podobně přistupuje ke kresbě, a to metodou vnitřní procesuální trpělivosti, která udává tempo i techniku, s níž Smetana kreslí, a kterou lze v hlubším smyslu chápat jako proces meditace a modlitby.

Tématem či námětem jeho kreseb i obrazů může být v podstatě cokoliv, co malíře obklopuje, ovšem za podmínky nějakého obsahového významu, k němuž se váže buď vzpomínka, či jiná vnitřní zkušenost. Bota, květináč, hračka, popsaný list papíru nebo zrcadlo, v němž se opět předměty zrcadlí. Tyto předměty vytvářejí v kontextu vzájemné „nahodilosti“ setkání nový obsah. Z hlediska metody, či způsobu jakým autor kreslí a o kresbě přemýšlí jde o analýzu, dekonstrukci, o rozložení a zkoumání reality, kterou autor znovu rekonstruuje v novou obrazovou skutečnost. Fragmenty reality, ony předměty, se v kresbě ocitají jako stopy toho, co známe, co jsme již viděli, avšak ve výsledku pozorujeme Smetanovu schopnost metaforizovat realitu do svébytné vizuální poezie. Malba nemá pro Smetanu o nic větší hodnotu než kresba, která je pro něho rovnocenným výtvarným dílem. Jeho práce vznikají pomalu, přičemž ona pomalost je klíčem k pochopení povahy Smetanovy tvořivé činnosti, ať už je námětem portrét, zátiší, koláž, či volná symbolicko-fantasijní kompozice.

Výstava nabízí v kontrastu různých přístupů a forem pohled na část solitérního díla autora, pro něhož je tvorba základním komunikačním jazykem se sebou i se světem. Tomáš Smetana je autorem zcela originálním, a jeho introspektivní tvorba zasluhuje pozornost.

Jan PaulFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tomáš Smetana – Pohled levým okem skrz pravé oko z minulosti do budoucnosti