Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe

22. 8.-31. 8. / / Fotografie

Do 31.8.2018 bude na Jungmannově náměstí, Praha 1, přístupná „venkovní část“ výstavy Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe. Všechny ukázky z výstavy: Petr.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v ČR a Městskou částí Praha 1 byla 22. srpna na Jungmannově náměstí v Prazezahájena venkovní výstava fotografií Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe.

V srpnu 1968, v době invaze vojsk Varšavské smlouvy, se v Československu nacházelo mnoho občanů západních států. Jedním z nich byl i devatenáctiletý Američan Paul Goldsmith. Ráno 21. srpna ho probudil hluk motorů. Místo očekávaných nákladních automobilů uviděl sovětské tanky. Popadl tedy batoh a fotoaparát a vyrazil do ulic. Viděl zničené autobusy, převrácené automobily i spálené domy v okolí rozhlasu, rozstřílenou fasádu Národního muzea, tanky blokující budovu parlamentu, protiokupační letáky a nápisy, krev na chodnících, nenásilné protesty občanů i sovětské vojáky a bojovou techniku. A vše fotil.

Na jedinečných fotografiích, ze kterých je výstava složena, jsou zobrazeny jak zmatené a rozhořčené výrazy obyčejných československých občanů rozhodnutých bojovat za svobodu proti sovětským tankům, tak obličeje dezorientovaných okupantů a místa největších střetů.

„Interiérová“ část výstavy je k vidění do 12.9.2018 v Americkém centru, viz. zvláštní report:

Vernisáž Paul F. Goldsmith: Praha 1968Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Srpen 1968 objektivem Paula Goldsmithe