Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Richard Štipl & Josef Zlamal: Plastika a kresba

Do 28.8.2016 bude v Galerii Miro, býv.Kostel sv.Rocha, Strahovské nádvoří 1, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Richarda Štipla & Josefa Zlamala: Plastika a kresba.

Výstava plynule navazuje na projekt, který byl v červnu (16. 6. 2016) slavnostně zahájen českým premiérem Bohuslavem Sobotkou na Velvyslanectví České republiky v Pekingu. Výstavu doprovází i vydání reprezentativního katalogu.
Diváci budou mít po dvou letech jedinečnou příležitost v Praze zhlédnout aktuální tvorbu Richarda Stipla a Josefa Zlamala.
Tvorba sochaře Richarda Stipla a kreslíře Josefa Zlamala přináší nevšední a intenzivní zážitek, je autentickým odrazem i obrazem lidského myšlení a emocí. Jejich dílo aktualizuje a rozvíjí řadu citací, můžeme v něm hledat a objevit radost, zamyšlení, zneklidnění i poznání. Společným námětem obou autorů je figura – člověk. Jejich tvorba pracuje s univerzálním jazykem, který osloví každého, kdo hledá a přemýšlí o své existenci.

Mezinárodní úspěch a potenciál aktivit obou autorů potvrzuje nejen jejich široká geografická působnost na výstavách (na jaře v roce 2017 je čeká rozsáhlá výstava v Mexico City) a veletrzích s uměním (Art Brussels, FIAC, Volta Art Fair Basel, Frieze Art Fair London, Art Dubai, ARCO, Istanbul Contemporary ad.), ale i fakt, že mimo rozsáhlé zastoupení v mezinárodních sbírkách jsou dobře známy i nejdůležitejším českým sběratelům, jako jsou například manželé Lettenmayerovi, kteří vlastní od obou autorů hned několik zásadních děl.

Přestože oba autoři působí především v zahraničí, vznikla jejich výjimečná spolupráce právě zde v Čechách – ve Šternberku, kde se oba autoři narodili. „Poprvé jsme se setkali v roce 1992, kdy Richard poprvé zavítal po revoluci do Československa, jeho rodiče s ním totiž emigrovali v roce 1980 do Kanady. Známe se tedy více než dvacet let, ale naši společnou tvorbu iniciovala až výstava v Istanbulu v Krampf Gallery v roce 2012. Právě tam jsme si uvědomili, že se naše dílo vzájemně doplňuje a umocňuje. Od té doby jsme urazili dlouhou cestu. Richardova plastika dnes plně prolnula s mou kresbou, máme dokonce i společný ateliér. Myslím, že můžeme hovořit o skutečné tvůrčí symbióze,“ dodává Josef Zlamal.

Projekt následně putuje do Švýcarska (Galaria Fravi | 2.9.- 2.10.2016), poté do Německa (Laden für Nichts | 29.10. – 03.12.2016) a Mexika (Galeria Enrique Guerrero | 7.2 – 1.4.2017).Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Richard Štipl & Josef Zlamal: Plastika a kresba