Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog

22. 1.-18. 2. / Galerie Prokopka / Malba

Do 18.2.2018 bude v Galerii Prokopka, Prokopova 9, Praha 3, přístupná zajímavá výstava obrazů Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog.

Petr Kožíšek /narozen 1972/ je absolvent pražské Akademie výtvarných umění a má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav, vystavoval například v Rudolfinu, ve Veletržním paláci, v Mánesu, v Galerii DOX, vystavoval v Bruselu a v Berlíně. Jeho malířská tvorba zahrnuje figury, zátiší, portréty, a přírodní náměty jako jsou zvířata a rostliny. Martina Ponertová / narozena 1976/ je absolventkou Kožíškova malířského kurzu a rok a půl je jeho studentkou. První rok se věnovala převážně akvarelům malého formátu. Poslední půl roku se zaměřuje hlavně na tvorbu společných pláten a při samostatné práci na portréty a malbu přírody na větší formáty. Účastnila se skupinové výstavy Kožíškových studentů a výstava Dialog je její první samostatnou výstavou.

Petr Kožíšek a Martina Ponertová připravili výstavu DIALOG po půl roce společného malování. Všechna vystavená plátna mají tedy dva autory. Malby vznikají tak, že jeden z autorů obraz začne, druhý ho pak dokončuje a poté se zas první k práci na obraze vrací, mezitím probíhá krátký dialog o dalším postupu. Obrazy vznikají ve vzájemné shodě o tom, jak má konečný výsledek vypadat. To je podmíněno tím, že si oba autoři osvojili stejný výrazový rejstřík a ke svému sebevyjádření používají stejnou malířskou řeč, mají vrozenou podobnou kreativitu a uctívají podobný vnitřní estetický systém. Tvorba se odehrává většinou bez přípravy a zrcadlí bezprostřední pocit. Obrazů, kterých mají společně namalovaných, je přes třicet. Dají se rozdělit do tří tématických okruhů: zvířata, houby a portréty. V okruhu zvířat to jsou především motýli, jako zástupci křehkých, krásných a zranitelných tvorů. Houby jsou zase fascinující svojí vizualitou i svojí rolí v dávných mytologiích. Portréty jsou zaměřeny na ženské hrdinky, které mají v převážně mužském světě nevšední osud: zpěvačky Amy Winehouse a Zuzana Navarová, Božena Němcová, Mata Hari, Věra Čáslavská a Milada Horáková. Spolupráce dvou malířských osobností Kožíška a Ponertové je mimořádně produktivní. Chtějí proto připravovat další výstavy. Nejbližší společnou akcí je výstava plánovaná na listopad v galerii Michals Collection v Husově ulici na Praze 1. V případě zájmu o vystavené obrazy, kontaktujte autory ( 776 228 981 ) nebo kurátorku výstavy.

Více: www.petrkozisek.cz

http://ponertova.tode.cz, https://martinaponertova.cz

Kurátorka: Markéta Vlčková

Výstavní plán galerie Prokopka směřuje k mladé a střední generaci výtvarníků, má obsáhnout všechny výtvarné obory od malby až po nová média.

Kontakt: www.galerieprokopka.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog