Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Paralely – šperky Denisy Sedlákové a Kamily Housové Mizerové

1. 11.-3. 12. / Kuskovu / Design

Do 3.12.2016 bude v Galerii Kuskovu, Biskupský dvůr 6, Praha 1, přístupná výstava Paralely – šperky Denisy Sedlákové a Kamily Housové Mizerové.

Pro obě autorky je v jejich tvorbě typická hravost, nadsázka a vtip. Jejich šperky jsou plně funkční a nositelné, přesto nepostrádají originalitu a neotřelost. Práci obou šperkařek spojuje i neustálé hledání nových materiálů, které často odráží svět a dění kolem nich. Na listopadové výstavě v Galerii KusKovu přestaví své nejnovější kolekce.

Denisa Sedláková uvede plstěné rostoucí variabilní šperky, do kterých promítá své nedávné okouzlení kovovými patentkami a vzpomínkami na první náhrdelníky z šípků, pecek a jader. Patentky a propojování hrají také důležitou roli u kolekce nových prstenů z pakfongu inspirovaných sběratelskými vášněmi. Celou instalací prochází motiv sbírání a kontrastu měkkých a tvrdých materiálů jako např. u další novinky – náušnic z titanu a plsti. Chybět nebudou ani starší kolekce v novém kabátě: Gumišperky (z přírodního kaučuku s kovovými detaily), Triohry (variabilní náušnice ze tří různých materiálů) a brože „kreslené“ pilkou podle dětských obrázků (nově s dotykem dalších materiálů).

Kamila Housová Mizerová se vedle ateliérového šperku věnuje i tvorbě drobných objektů a větších soch. Má sklony k abstrahování a dává přednost jednoduchým, jasně čitelným tvarům. Sama říká: “ Obě profese sochařská a šperkařská se v mé tvorbě volně prolínají. Sochařské principy zpracování, materiály a prostorovost vnáším do šperků – zvláště do broží, které jsou pro mne vždy malým reliéfem.“
Na výstavě „PARALELY“ představí 4 tematické skupiny šperků – Unikátní brože Obrazy a reliéfy na tělo, které kombinují jednoduché kovové tvary s ručně broušenými částmi z kosti, kamene, rohoviny nebo dřeva. Lehce surrealistické špendlíky Letci propojující rohovinu, stříbro, perleť, polodrahokamy a nerez. Kolekci broží Nanuky odkazující na letní čas strávený s dětmi. Brože jsou nýtovanou kompozicí z dřívek od nanuků s detaily z plátkového zlata a stříbra. A v neposlední řadě náhrdelníky Dutinky, ve kterých do pletených „sítí“ z příze nebo nerezi zachycuje autorka broušené korále.

O galerii:
Galerie KusKovu ve své stálé expozici prezentuje umělecké předměty, šperky a užité umění z kovu a jeho kombinací s rozličnými materiály. KusKovu představuje díla a kousky převážně českých výtvarníků, uměleckých kovářů a šperkařů, ať již zkušených, nebo začínajících. Velký důraz klade zejména na originalitu a profesionální zpracování. Galerie pravidelně pořádá výstavy výtvarníků pracujících s kovem, ale i jinými materiály a médii.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Paralely – šperky Denisy Sedlákové a Kamily Housové Mizerové