Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Olivier Adam: Buddhovy dcery

Do 28.2.2017 bude v konírně Paláce Kinských Národní Galerie, Staroměstské náměstí 12, Praha 1, přístupná krásná výstava fotografií Oliviera Adama: Buddhovy dcery.

Fotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominique Butet dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po protičínském povstání v Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filozofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filozofii. V prosinci letošního roku bude dvaceti mniškám poprvé v historii udělen titul gešema, který je obdobou doktorátu z buddhistické filozofie. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výstavu v paláci Kinských, kde sídlí také  stálá expozice Umění Asie, pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací MOST ProTibet, která od roku 2004 podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnichů a mnišek.

Projekt můžete podpořit zakoupením speciálních tisků fotografií na výstavě nebo přes webové stránky  www.buddhovydcery.cz.  Výtěžek z prodeje bude věnován na rozvojové aktivity MOSTu ProTibet – na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na zachování tibetské kultury a tradic.

Olivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do anglických i francouzských časopisů. Kromě toho rovněž pravidelně pracuje  jako fotograf pro kancelář Jeho Svatosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Se svou ženou Dominique Butet spolupracují na řadě charitativních projektů s neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.

Výstava se koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy, ve spolupráci s iniciativou MOST ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festivalu demokracie.

Fotografie: Olivier Adam
Text: Dominique Butet
Kurátorka výstavy: Irena Šorfová
Grafický design: Hedvika MarešováFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Olivier Adam: Buddhovy dcery