Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Nika Holúsková / Odrazy

končí 21. června / Cafe Prostoru v NTK / Malba

Do 21.6.2019 bude v Cafe Prostoru_ , v budově Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6, přístupná velmi zajímavá výstava Niky Holúskové / Odrazy.

Odrazit se ode dna a reflektovat se. Výstava Niky Holúskové připomíná výtvarnou definici nového vztahu skutečnosti a člověka z druhé poloviny 20. století – novou figuraci. Reakce na svět, který je dodnes zahlcený neosobním uměním, ale i neosobních vztahů, je stále příliš aktuální. Svým autorským přístupem bez vědomých konvencí a inspirací se soustředí na figurativní motivy – hlavně portréty a torza těl bez určení pohlaví. V nich zachycuje právě tak jako umělci z 50.-70. let vlastní často destruktivní emoce a existencionální pochybnosti vlastního já, aniž by do tváře umisťovala konkrétní výraz. Vnitřní soulad autorky s její prací může na někoho působit až děsivě, ale jak říká autorka: „jde jenom o souznění, ne že bych se chtěla zabít,“ a dodává: „prohloubení emocí není žádná vražda.“. Není třeba hledat další význam, nýbrž paralely ve vlastním světě. Rozervanost, osamělost, naděje, nové cesty, odpuštění, souznění… Pokud něco z autorčiny duše je nám vlastní, stává se odraz sdělení autorky odrazem nás samých. Toužíme být, kým jsme bez nekonečného srovnávání. Nika Holúsková pracuje se strukturami, které malbu doprovází. Vytváří z nich fragmenty, které fungují jako samonosné prvky naturalistické deformace reality. Pomáhají autorce uchopit výraz, který je pro ni tak důležitý. Série vznikající pro Cafe Prostoru_ je s vědomým posunem vnímání barevnosti laděna do červených tónů. Autorka tím vyjadřuje pocity z životní změny, z očistného osobního pokroku – vše je reflektováno pod tlakem využít ohromný potenciál uvědomělé autorky. Zároveň nám připomene svoji starší sérii a několik kreseb.

Nika Holúsková (*29. 5. 1990, Karlovy Vary) Studovala grafický design v Karlových Varech, ilustraci na VOŠ Grafické v Praze. Během studií na vysoké škole a stáže ve Španělsku se soustředila na grafiku – suchou jehlu, akvantintu, lept aj. Nejdříve se věnovala kresbě, přičemž před třemi lety začala malovat. Chtěla, aby kresby měly větší hloubku, získaly další rozměr. Nahodilostí a experimentem si vytvořila rukopis, kterým malby emocionálně doplňuje a posouvá za hranici všednosti. Čerstvě se věnuje posunutí strukturálních maleb dál formou tetování. „Aby žily navždy s nositelem.“ Tetuje figurativní motivy s přesahem do abstraktních linií, což působí ještě expresivněji.

Facebook: Nika Hol Art

Instagram: @nika_hol

Díla jsou prodejní, v případě zájmu kontaktujte kurátorku Martinu Houdek.

………

Všechny ukázky z výstavy a fotky z vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Nika Holúsková / Odrazy