Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Natalia Załuska – Uneasily Visible Place

Do 7.6.2019 bude v Galerii Zahorian & Van Espen, Šmeralova 3, Praha 7, 2.patro, přístupná zajímavá výstava Natalia Załuska – Uneasily Visible Place.

Na své samostatné výstavě nazvané „Uneasily Visible Place“ představuje Natalia Zaluska v galerii ZAHORIAN & VAN ESPEN převážně nové práce vzniklé od počátku letošního roku. Díky volbě několika různých formátů a netypické instalaci jednoho obrazu do prostoru chce autorka i v komorním měřítku galerie představit svou tvorbu komplexním způsobem a dát ji nahlédnout i z nečekaných úhlů.

Załuska pracuje s médiem závěsného obrazu, tedy s tradičním plátnem na dřevěném rámu, kombinuje však koláž s malířskými postupy a dospívá tak k mnohovrstvým reliéfům. Výsledkem jsou osobité abstraktní kompozice základních geometrických forem v decentních barvách (převážně v černé, bílé a v pastelových tónech). Rozvíjí v nich sofistikovanou minimalistickou hru prostoru a jeho iluze, plochy a jejího ohraničení.

Jak sama umělkyně vysvětluje, hlavním námětem jejích obrazů je prostorovost. Používá kartony různé tloušťky, textury a barvy, řeže je a vrství způsobem blízkým konstruktivismu. Tato architektonická výstavba obrazu ve spojení s akrylovými barvami nanesenými na některé z vrstev a okrajů vytváří stíny a přechody. Natalia vyzývá diváka ke kontemplaci toho, co je exponované a co zůstává skryté, nebo alespoň obtížně viditelné.

Může se zdát, že hlavní vlastností jejích maleb je reduktivnost a jednoduchost, avšak odehrává se toho v nich mnohem více. Adam Budak napsal o Natalii: „současně nonšalantní a kontrolovaná, je jak jemná, tak násilná, klidná i povídavá, minimální i neo-barokní.“ Vzhledem k různorodým perspektivám a plánům a kvůli taktilním a třpytivým kvalitám různých povrchů je v podstatě nemožné zachytit dílo celistvě fotografickou dokumentací. Tyto malby si zaslouží aktivního diváka, vyžadují pozornost tady a teď. V recenzi výstavy Natalie publikované v Artforu (únor 2016) odpověděla Nuit Banai rozhodně na otázku, jaká je dnes role abstrakce: „V mnoha ohledech může být to, co praktikuje Załuska, chápáno jako pokus o vymezení modelu vnímání v době čím dál víc sjednoceného času a prostoru.“

Natalia Zaluska (nar. 1984) vystudovala Akademii výtvarných umění ve Vídní, žije a pracuje ve Varšavě. Svou tvorbu pravidelně vystavuje ve Vídni či Mnichově a vystavovala také například v Madridu, Berlíně nebo Kodani. V roce 2018 absolvovala rezidenci v rámci prestižního programu ISCP v New Yorku a obdržela tvůrčí grant polského Ministerstva kultury. Českému publiku se na samostatné výstavě „Uneasily Visible Place“ představuje poprvé.

Výstavu byla zahájena v rámci komunitního festivalu Máme otevřeno 2019, který propojuje kulturní prostory na Praze 7.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Natalia Załuska – Uneasily Visible Place