Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Špinková – MY (naše strachy, strašáci a hry)

19. 5.-2. 6. / Písecká brána / Kresba

Do 2.6.2017 bude v Písecké bráně, K Brusce 5, Praha 6, přístupná výstava obrazů Martiny Špinkové – MY (naše strachy, strašáci a hry).

Výstava obrazů a kreseb Martiny Špinkové, která zahájila již proběhlý Doktorfest v Písecké bráně, má v pozadí jednu otázku: co to jsme za bytosti, s kterými musejí lékaři zacházet, které jim, jedna za druhou, defilují ordinacemi? Hrajeme si, jíme, toužíme, bojíme se, vlastníme strachy a vyrábíme si strašáky, máme v sobě tajemství i velkou sílu. Nejsme pacient číslo jedna, pět, sto osm, ale člověk sedící před člověkem. Oba jsme kdysi hráli na slepou bábu a krvavé koleno, ale snadno se stane, že teď jeden z nás je slepá bába a potřebuje od toho druhého třeba napravit koleno.

Martina Špinková kreslí, maluje, píše a šije. Narodila se roku 1959 v Praze. Po gymnáziu studovala na VŠUP v Praze v ateliéru knižní kultury a písma.

Ilustrovala více než 70 publikací, většinu pro německá nakladatelství, ilustrace publikovala v mnoha evropských zemích a v Jižní Koreji. V České republice spolupracovala s nakladatelstvími Doron, Portál, s Karmelitánským nakladatelstvím, s nakladatelstvím AMU a Triáda.

Vydala básnické sbírky Za plotem noc, V koni křídla a Před andělem strom, a několik obrazových knih pro děti i dospělé. Pro radost sobě a přátelům vytváří občas autorské knihy v nákladu pár kusů. Skoro celý život se věnuje výrobě hraček a malovaného textilu, v posledních letech pod značkou baabaa.

V roce 2012 obdržela cenu v soutěži Nejkrásnější kniha roku za ilustraci k romským pohádkám Ráj na zemi, v roce 2016 byla ve stejné soutěži oceněna její kniha Divný brach strach, v roce 2017 byla její kniha Kocouře, ty se máš nominována na Zlatou stuhu.

V roce 2001 s přáteli založila Cestu domů, kde do roku 2012 působila jako ředitelka, nyní je šéfredaktorkou jejího malého nakladatelství. S nakladatelstvím od počátku Cesty domů spolupracovala jak autorsky, tak redakčně.  S manželem Štěpánem má sedm dospělých dětí, žije a pracuje v Praze, v létě v Radvánově. Kontakt: martina@spinkova.cz

Můžete si případně zalistovat v blogu nikoli uměleckém, nebo se podívat na výstavy.

Rozhovory si můžete poslechnout v rozhlase nebo v televizi, třeba v Telefonotéce s Janou Klusákovou (2015), nebo s Petrem Vizinou Před půlnocí (2013), s Petrem Fischerem v Konfrontaci (2016), nebo o Posledních věcech člověka ve výukovém videu(2010).Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Špinková – MY (naše strachy, strašáci a hry)