Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Martina Chmelová: Tajemnosti

21. 5.-20. 6. / Palác Lucerna / Fotografie

Do 20.6.2019 bude v kavárně Lucerna v Paláci Lucerna, Vodičkova 36 (vstup též průchodem ze Štěpánské 61), Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Martiny Chmelové: Tajemnosti.

Úvodní řeč spisovatele Adama T. Blahosze na vernisáži 21.5.2019:

Fotoobrazy, které zde vidíte, mají jinou energii, patří do jiné životní myšlenkové etapy. U jejich kolébky stojí opak repu, techna, medikovaných davů a střihnutých drogových lajn, je tu art deco, belle epoque a posléze vintage, sprint nikam nahradila kontemplace a ztišení.
Myslím, že ornament, tvořící nenásilnou součást těchto fotoobrazů, je – neuvědomělou a možná instinktivní – vzpourou proti dnešnímu excelem seřazenému světu, který svou svobodu a duhovost jen markýruje a kde je spočítáno a zkontrolováno už téměř vše, a kde je všechno a každý na prodej.
Ornament – de facto manifestace řádu – je věčný, byť v tisícileté historii lidstva proměňuje svou podobu:v dobrém slova smyslu staré pocity z Martininých fotoobrazů jako by přinášely naději. V době všestranné digitální nápodoby nejde o kopie, každý vystavený kus je jedinečný originál, opracovaný fyzicky rukama. Osobně z těch děl cítím starou Prahu a její zákoutí, radu Vacátka a gaunery z galérky, nikoli z bavoráků. Život bez hesel, tvrdý, ale beze spěchu. Pak je tu samozřejmě to hlavní – fenomén ženství ve své síle i křehkosti. Jako by Martininy modelky v nezdravém cigaretovém kouři hledaly svou kotvu, jako by se návrat k vintage vysmíval módním jepičím receptům na ženský osud a štěstí.
Martina říká, že má ráda detaily, i v myšlení, že miluje stará místa a časem vycizelované myšlenky, ale myslím, že její štíří danosti mluví o něčem docela jiném – o neuchopitelných pocitech za rozumem a slovy. Není proto divu, že i Martininy modelky jsou opakovaně Štírky. Pocházejí z různých kultur a světů a Martina je fotí prakticky hned po seznámení v kavárně, kde občas vypomáhá. Ten tah na bránu v ní asi zbyl z bláznivě roztříštěné minulosti a dá se na něm stavět. Ještě nic nevzniklo bez soustředění a ztišení.
Já osobně se moc těším, až v sobě autorka najde odvahu a sílu věnovat se také druhé – mužské – polovině světa. Pak se bude moci roztěkaná existence dneška znovu spojit do celosti, kterou jsme bojovně a s povykem opustili.
Tyto pocity a úvahy ve mně vzbudily Martininy fotoobrazy, z nichž každý bych měl rád doma na zdi.

…………………….

Martina Chmelová

born in Prague in 1976

2005 – Private studies in Prague, drawing of painting by Prof. Jiri Janda

2007 – Atelier – Vysočina – Painting ,wall paintings , I created my own technique „Coucheage“ / layering of adhesives, acrylic paints ..etc../ Beginning of shooting – shadow reflections, naked body self-portraits, faces, details ..

2009 – Amsterdam – Photographing – street photography, portrait, painting portraits, exhibitions – friendship with painter Rudi Koegler / taught at Casimir Lyceum in Amstelveen

2011 – I set up a private photographic atelier in Prague in the basement of the settlement – began to make a photos of woman’s acts, painting backdrops, occasional painting – watercolor, pastel, combined technique.

2011 – 2018 / long-term cooperation – 2012-2016 – with a muse / Kristýna Dražanová, who is also photographer/ – photos and portraits of women from abroad, which I meet in a cafe on the Malá Strana, where I work for living to make my art photos. Meetings naturally happens randomly …Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Martina Chmelová: Tajemnosti