Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán

Do 28.9.2018 bude v Prague Gallery „Art of bathrooms“ by Laufen, I. P. Pavlova 5, Praha 2 (vstup z Legerovy), přístupná výstava Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán.

Kurátorka výstavy: Dita Hálová
Grafický design: Jana Hradcová

Společná výstava designérky porcelánu a vysokoškolské pedagožky Markéty Novákové a kurátorky, designérky keramiky a porcelánu Simony Janišové představuje a jejich aktuální tvorbu. Obě autorky spojuje nejen působení v Bratislavě a studia na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, ale především vysoká umělecká a řemeslná úroveň jejich objektů. Jejich tvorba je v Praze prvně prezentována společně.

Markéta Nováková v Laufen Prague Gallery představí dva ze svých projektů – Papírové vázy u nichž se výsledný tvar dotváří pomocí papírových archů namočených do porcelánu a vkládaných do sádrové formy. Pomačkaný papír při výpalu vyhoří, ale v porcelánu zůstane jeho okopírovaný tvar. Druhým projektem jsou Květinové a Kořenové vázy vycházející z inspirace přírodou. Jsou vytvořené klasickou reprodukovatelnou technikou lití do sádrových forem. Tento princip umožnuje přirozené kopírování struktury přírodnin – živých květin, které byly umístěné na plném sádrovém rotačním modelu. Sádra – sádrová forma okopírovala povrch a ze sádrové formy se reliéfní dekor přenášel na porcelánový střep. Jde o zafixování kořenů a květin, které už neuvadnou. Jako první vznikla Kořenová váza a je, založena na myšlence, vrátit řezaným květům kořeny. Květinová váza je zrcadlením květů, které jsou do ní vložené. Odrážejí se na ní jako v hladině vody, a tak jsou na váze otočeny květem dolů. Obě vázy spolu tvoří jeden celek.

Simona Janišová vystaví kolekci keramických nádob ANACHRONIK. Projekt navazuje na trend využívání lokálních výrobních postupů a tradice v tvorbě keramiky. Tyto východiska autorka reinterpretuje pomocí digitálních technologií. Jedná se až o autorský přístup k technologii– vynechává totiž klasický sádrový model a patřičný tvar frézuje rovnou do formy. Zjednodušuje tak proces vzniku a využívá strukturu nástroje – frézy jako plastického dekoru. Exaktně strukturované povrchy, které vznikají strojem – pomocí CNC frézy staví do kontrastu s volným malířským přístupem malby glazurou na povrch tvarů. Vznikla tak kolekce užitné keramiky vhodné pro každodenní stolování. Kolekce již získala ocenění: Víťaz Bratislava Design Week Awards v kategórií Kolekcia BADW 2017 a Hlavná cena BADW 2017.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Markéta Nováková & Simona Janišová: S láskou – autorská keramika a porcelán