Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Magic Carpets: Kompilace skutečností

Pouze do 3.6.2019 bude ve výstavních prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu – část pak po schodech vpravo dolů, část doleva dozadu a pak po schodech do 3.patra), přístupná zajímavá výstava projektu Magic Carpets: Kompilace skutečností.

Umělci:

Benjamin Tomasi, Milan Mikuláštík, Darina Alster feat. Mothers Artlovers, Michal Kindernay feat. Deana Kolenčíková, Jolana Havelková, Tereza Bonaventurová, Ateliér Intermédií FAVU VUT, Pavel Karous a další…

Série výstav Magic Carpets 2019 s podtitulem KOMPILACE SKUTEČNOSTÍ nabídne několik pohledů na rozhraní mezi veřejným a soukromým, osobním a sdíleným prostorem – místem i mentálním rozpoložením.

První ze série výstav komentuje charakteristické rysy veřejného prostoru současných měst, ať už jde o chorobotvornost životního prostředí, přesycenost vizuálním smogem, vytrácející se vztah k lidovým tradicím a instrumentalizaci kulturních významů, nebo ztrátu autenticity. Budou zde prezentovany práce Jolany Havelkové, Pavla Karouse, Terezy Bonaventurové, společný projekt Michala Kindernaye a Deany Kolenčíkové, Pavla Karouse a studijní projekt Ateliéru Intermédií FaVU VUT.

Kurátorka projektu Elis Unique: veřejný prostor současných měst, přesycený křiklavými upoutávkami a hesly, zrcadlí fragmentaci a paradoxně i vnitřní prázdnotu, jimiž trpí společnost. Kdy jste si naposledy užili absolutního ticha nebo viděli budovu v centru města bez reklam? Kýčovité stánky se suvenýry, bezduché diskotéky pro turisty, masová hysterie okolo sezónních výprodejů, místní obchůdky vytěsňované jednotvárnými nadnárodními řetězci. Za oponou fake news se podle dat z analýz veřejného mínění rychlou jehlou šijí bulvární příběhy, jenž zastírají skutečné události. S nástupem nadvlády racionality a ekonomiky orientované na pokrok, ruku v ruce s privatizací veřejného sektoru moderní města upřednostnila svou praktickou a obslužnou stránku na úkor kvality společenského života. Množí se proto takzvaná ne-místa dopravy, spotřeby a také komunikace, pro něž je charakteristická anonymita, ztráta vazby na fyzické místo, instrumentalizace kulturních významů, unifikovanost a odosobněnost. Lidé vedle sebe v těchto tranzitních zónách existují, ale nežijí spolu. Rozrůzněné hlasy individualit tak splývají v nesnesitelný hluk, nikoli pospolitou píseň. Není divu, že stále častěji inklinujeme k únikům do virtuálního kyberprostoru a setrváváme tak v iluzorním světě, který je připraven uspokojit každou představitelnou choutku.

www.magiccarpets.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Magic Carpets: Kompilace skutečností