Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Klára Sedlo: Voynichův skleník

10. 3.-30. 4. / /

Pouze pro vážné zájemce a na předchozí objednání bude do 30.4.2020 v Czech Business Clubu v Pařížské 18, Praha 1, přístupná autorská výstava obrazů Kláry Sedlo: Voynichův skleník.

Vedle své diplomové práce letos začala pracovat také na nové sérii obrazů. Inspirace pro malby prapodivných květin pochází přímo z Voynichova rukopisu, což je dosud nerozluštěný manuskript neznámého autora z počátku patnáctého století. Pravděpodobně se jedná o herbář či lékařsko-astrologickou knihu a malířku fascinuje už dlouho. Lituje, že o ní jako malá nevěděla. Rozjitřila by prý její fantazii ještě více než Pražské pověsti, ilustrace Cyrila Boudy nebo záhadologické a UFO magazíny, které si s oblibou kupovala její babička.
Koncept maleb čerpá konkrétně z botanické části rukopisu, která obsahuje ilustrace neznámých rostlin a převádí tyto nákresy do realistické malby s nádechem barokních, květinových zátiší. Zkoumat tuto knihu nikoliv prostřednictvím textu, ale skrze ilustrace, Kláře Sedlo umožňuje zcela nový pohled na celé dílo. Logicky je jako klíč k významu tajemné knihy primárně vnímán text, ale autorka se na něj podívala jinou optikou. Rozhodla se rekonstruovat ilustrace rostlin, často jednoduché a popisné nákresy prapodivných hříček botaniky, do jejich možné reálné podoby.
Klára Sedlo říká: “Je to nezaměnitelný pocit kreslit něco, co nikdy neuvidím, podle nákresů někoho, koho nikdy nepotkám.
Právě pro mne je tato skutečnost zásadní. Jako malíř se totiž člověk učí dlouhý čas právě to: nahlížet na věci, jakoby je viděl poprvé. To mi umožňuje vnímat objekty, plochy, barvy a objemy v jejich skutečnosti, nezatížené kulturní nebo společenskou zkušeností, kterou na sebe nabalujeme už od dětství. Série Voynichův skleník je moje řešení obrovské hádanky Voynichova rukopisu skrze její obrazovou část.”

Kurátorka: Renáta Mužíková

www.klarasedlo.com

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Klára Sedlo: Voynichův skleník