Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Karel Pražák: „Když ulice promluví…“

1. 3.-26. 3. / Galerie 1 / Fotografie

Do 26.3.2016 bude v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, přístupná zajímavá výstava street fotografií Karla Pražáka: „Když ulice promluví…“

„Když ulice promluví…“ představí průřez toho nejlepšího od roku 2006. K vidění budou fotografie z našeho hlavního města, ale i z pulzujících velkoměst jakými jsou New York, Los Angeles, Paříž, Moskva a mnoho dalších…

Fotograf Karel Pražák:
Fotografování provází Karla Pražáka už od samého dětství, kdy využíval každé možnosti zachytit svět pomocí analogového fotoaparátu. Věnoval tomu často i celé dny a plnil alba fotografiemi, aniž by tušil, jak vážně tato činnost ovlivní jeho život.
S přibývajícím věkem nastal přechod na digitální fotografii. Nejdříve dokumentoval pomocí malých kompaktů, ale velmi brzy pochopil, že už jeho záměrům zcela nestačí.
Divoké pražské večírky a na nich dlouhé rozhovory s profesionálními fotografy ho brzy přivedly k možnostem honorovaných zakázek pro hudební kluby. To byl moment, kdy se pevně rozhodl zakoupit první zrcadlový fotoaparát značky Nikon a začal aktivně poznávat kouzla reportážní fotografie.
V průběhu dalších let, kdy Karel pracoval pro několik hudebních serverů a klubů, zjistil, že tento druh fotoreportáže ho zcela nenaplňuje a působí na něj dokonce až sterilním dojmem. Opravdovou kreativitu a uspokojení našel až v jednom z proudu reportážní fotografie zvaném street.
Karel velmi rád utíká do světa autentičnosti a opravdových lidských příběhů, které se odehrávají v ulicích měst. Street dokument ho fascinuje už jen díky dobové výpovědi a schopnosti postupujícími lety zrát. Každá lidská tvář nebo pouliční moment nese sebou určitý děj, a pokud se díváte pozorně, tak pochopíte, že nevybírá focené osoby náhodně, ale vybírá ty, z kterých cítí nevšední energii. Nezáleží na tom, jestli ta energie pramení ze života komplikovaného, smutného či šťastného, ale záleží na zachycení její skutečné podstaty a hloubky v ten daný okamžik. To dává jeho tvorbě naprosto neomezenou sílu a klíč k rozvinutí fantazie svého pozorovatele.
Pouliční fotografie se skvěle doplňuje s cestováním, které je jeho další hlavní vášní. Propojení těchto dvou prvků mu dává pocit maximální realizace. V poslední letech dokumentuje v zahraničí především různorodost národů, neobvyklé životní situace, ale i paradox dnešní doby..

Více o autorovi naleznete na: facebook.com/karelprazakphotoFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Karel Pražák: „Když ulice promluví…“