Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Julian Rosefeldt: Manifesto

Do 7.1.2018 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná zajímavá videovýstava Julian Rosefeldt: Manifesto.

Podzimnímu programu Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci vévodí filmová instalace berlínského umělce Juliana Rosefeldta Manifesto v hlavní roli s australskou herečkou Cate Blanchett. Ta ve třinácti rolích představuje návštěvníkům manifesty, které stály u zrodu moderního umění.

Třináctikanálová filmová instalace Manifesto skládá poctu dojemné tradici a literární kráse uměleckých manifestů a zamýšlí se nad rolí umělce v dnešní společnosti. Manifesto vychází z písemného materiálu futuristů, dadaistů, hnutí Fluxus, suprematistů, situacionistů, Dogma 95 a dalších uměleckých skupin i z úvah jednotlivých umělců, architektů, tanečníků a filmařů. Julian Rosefeldt se na myšlenky Claese Oldenburga, Yvonne Rainer, Kazimira Maleviče, André Bretona, Elaine Sturtevant, Sola LeWitta, Jima Jarmusche a dalších vlivných osobností zadíval objektivem své kamery a ze svého pozorování sestříhal a sestavil třináct koláží představujících individuální umělecká kréda.

Australská herečka Cate Blanchett se v rámci tohoto „manifestu manifestů“, který je pojímán jako „výzva k akci“, převtěluje do třinácti různých postav, včetně učitelky, loutkoherečky, zprávařky, dělnice a bezdomovkyně, a proslulým i méně známým výrokům dává v nečekaných souvislostech nové, dramatické vyznění.

Rosefeldtův projekt odhaluje performativní složku i politický význam těchto prohlášení, většinou sepsaných pod vlivem mladického vzteku, vyjadřujících přání změnit svět skrze umění a současně reflektujících hlas své generace. Manifesto se zabývá působivou naléhavostí historických deklarací formulovaných před mnoha lety se vší vášní a přesvědčením a klade si otázku, zda tato slova a postoje obstojí i dnes. Lze je uplatňovat obecně? A jak se změnila dynamika mezi politikou, uměním a životem?

Berlínský umělec Julian Rosefeldt si získal mezinárodní uznání vizuálně opulentními „pohyblivými“ uměleckými díly s detailní choreografií, nejčastěji ve formě složitých instalací s několika obrazovkami. Inspirován dějinami filmu, umění a popkultury využívá osvědčené filmové tropy a diváky zavádí do surrealistické teatrální říše, jejíž obyvatelé jsou zabraní do každodenních rituálů, a prostřednictvím humoru a satiry vtahuje publikum do důvěrné známého, a přesto náhle cizího prostředí.

Zadavatelem projektu Manifesto jsou ACMI – Australian Centre for the Moving Image Melbourne, Art Gallery of New South Wales Sydney, Nationalgalerie – Staatliche Museen zu Berlin a Sprengel Museum Hannover, na jeho výrobě se podílely Burger Collection Hong Kong a Ruhrtriennale. Dílo vzniklo zásluhou štědré podpory Medienboard Berlin-Brandenburg a ve spolupráci s Bayerischer Rundfunk.

Tato kulturní akce se koná v rámci Ozvěn Česko-německého kulturního jara 2017 – přeshraniční kulturní iniciativy Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v PrazeGoethe-Institutu v PrazeČesko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Kurátor: Adam Budak
Projektový manažer: Peter Sit
Architekt: Tomáš Svoboda
Grafický design: Robert Jansa, Petr Bosák

Zakoupením vstupenky na výstavu získáte volný vstup na představení LutherLenin, které se koná 2. 12. 2017 ve Studiu Hrdinů.

 Fotografie z výstavy