Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jozef Gertli Danglár: Slasti

8. 6.-22. 7. / Galerie Vltavín / Ilustrace

Do 22.7.2016 bude v Galerii Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, Praha 1 (u Národního Divadla), přístupná zajímavá výstava Jozefa Gertli Danglára: Slasti.

Danglár, vlastným menom Jozef Gertli (* 28. január 1962, Detva) je slovenský ilustrátor, autor komiksov, karikaturista a maliar.

Vyrastal na lazoch nad Hriňovou, jeho otec bol horár. Keď mal desať rokov, rodina sa presťahovala do Zvolena.Pravidelne ilustruje noviny a časopisy na Slovensku, napr. Pravda, SME, Hospodárske noviny. Ilustroval približne 70 kníh, napr. od Petra Pišťanka, Dušana Taragela, Egona Bondyho, Ľubomíra Feldeka a Viliama Klimáčka. V posledných rokov vystavuje predovšetkým veľké plátna, ktorých štýl je však rovnaký ako pri kreslenej tvorbe. Vo svojich dielach často využíva známe kreslené postavičky (Mickey Mouse), logá svetoznámych firiem, cigár, nápojov, zbrane a ženy, ktoré kombinuje do nečakaných súvislostí. Niekoľko rokov spolupracoval s reklamnými agentúrami. V rokoch 1977 – 1981 študoval v Bratislave na Strednej umeleckopriemyselnej škole, v rokoch 1985 – 1991 na Vysokej škole výtvarných umení u Jána Lebiša, Albína Brunovského a Juraja Bartusza.

CV: WikipediaFotografie z výstavy