Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Valečka – Stíny Sudet

10. 12.-24. 1. / Galerie Václava Špály / Malba

Do 24.1.2016 bude v Galerii Václava Špály, Národní 30, Praha 1, přístupná skvělá výstava obrazů Jaroslava Valečky – Stíny Sudet.

Kurátor: Pavel Lagner

Od 11. prosince zaplní tři patra Galerie Václava Špály díla J. Valečky, grafika a malíře, který se zařadil mezi nepřehlédnutelné osobnosti současné střední generace české umělecké scény. Tři desítky obrazů z let 2010-2015 vznikly výhradně technikou olejomalby na plátně. Inspirace pro soubor „Stíny sudet“ pochází z venkovského prostředí Lužických hor, především z malé vesnice Líska v česko-německém pohraničí, kde autor vyrůstal a stále se tam vrací. „Jaroslav Valečka manifestuje niternou náklonnost pociťovanou k sudetské krajině, ke krajině „beze jména“, těžce zasaženou válkou a komunismem. Vystihuje krajiny chladné, zimní, zasněžené, krajiny žhnoucí světly ohňů, krajiny s mihotajícími se světly lidských příbytků,“ přibližuje aktuální výstavu Rea Michalová, historička umění.

Monografie Jaroslava Valečky

Vernisáž výstavy byla příležitostí ke křtu reprezentativní monografie z nakladatelství Kant, rovněž mapující Valečkovu tvorbu za uplynulých pět let. Úvodní esej k této knize sestavil proslulý britský teoretik a kurátor Edward Lucie-Smith, autor více než stovky publikací z oblasti dějin umění a poezie, jehož nejznámější kniha Art Today (1995) zůstává neopominutelným manuálem současné světové umělecké tvorby. Další pojednání o Valečkově díle napsaly historičky umění Martina Vítková, Rea Michalová a kurátorka Veronika Marešová.

Jaroslav Valečka (1972) v polovině 90. let nastoupil na pražskou akademii, již absolvoval v malířském ateliéru Jiřího Sopka. Rovněž sbíral zkušenosti na akademiích v norském Bergenu, nizozemském Rotterdamu a německé Karlsruhe. Jeho tvorba navazuje na dávnou tradici české krajinomalby a symbolistní imaginace.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Valečka – Stíny Sudet