Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky

Do 27.6.2015 bude v Galerii Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5 (přes Vltavu naproti Mánesu), přístupná zajímavá výstava Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky.

Franco Gentilini (Faenza, 1909 – Řím, 1981) byl významný italský malíř, jehož tvorba byla v pozdější době ovlivněna expresionismem. V této etapě vznikly jeho nejvýznamnější díla, kdy se zaměřil na obrazy Říma – mosty, pustá předměstí nebo slavná náměstí.
V době dospívání se věnoval malbě krajinek, portrétů i jemných aktů, které bychom mohli zařadit mezi Giovanniho Romagnoliho a impresionisty 19. století. Kolem roku 1930, kdy Gentilini pobýval v Říme, vykrystalizovaly jeho malby z tonalismu (obrazy malované tmavými, neutrálními odstíny, jako je šedá nebo hnědá s nádechem mlhy) do stylu římské školy.

Gentilini vystavoval svá díla na Bienále v Benátkách, v galerii Niviglio v Miláně, v Galerii Rive Gauche v Paříži i v akademii Svatého Lukáše, kde v roce 1968 dostal Cenu prezidenta italské republiky. Jeho díla se také objevila ve Spojených státech amerických, v Japonsku nebo v Londýně. Tyto výstavy jsou společně s desítkou samostatných výstavy důkazem inspirace, představivosti a aktivity, kterou Gentilini oplýval.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky