Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ewald Murrer: Koláže

7. 3.-1. 4. / Kavárna Velryba / Koláže

Do 1.4.2016 bude v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Ewald Murrer: Koláže.
Michal Wernisch (* 24. července 1964 Praha) je český básník, prozaik a žurnalista. Používá pseudonym Ewald Murrer. Michal Wernisch je synem básníka a překladatele Ivana Wernische.

Michal Wernisch byl v první polovině devadesátých let šéfredaktorem literárního časopisu Iniciály, poté působil v rozhlasové stanici Echo. V roce 1995 pracoval v agentuře Polymnia, později v letech 1996 až 1997 jako kreativní ředitel v reklamní agentuře Inverze. Koncem 90. let byl vedoucím redaktorem magazínu Pátek Lidových novin a později Magazínu Dnes. Později byl také šéfredaktorem časopisu Quo.

První knihou, kterou rozšířil mezi čtenáře, byla sbírka básní Holub na střeše (1980, samizdat). Tištěného debutu se dočkal o deset let později v podobě almanachu čtyř autorů nazvaném Básně (In margine, Praha 1990 – společně s Bohdanem Chlíbcem, Bohdanem Lenertem a Miroslavem Salavou), oficiálního debutu pak roku 1992, kdy mu nakladatelství Mladá fronta vydalo v edici Ladění výbor ze samizdatových drobností pod autorským názvem Mlha za zdí. Dále pak vydal sbírku básní Vyznamenání za prohranou válku (Vokno, edice 13×18, Praha 1992), lyrickou prózu Zápisník pana Pinkeho (Inverze, Praha 1993), sbírku básní Situace (Krásné nakladatelství, Praha 1995), sbírku povídek Sny na konci noci (Petrov, Brno 1996) a sbírku básní Nouzové zastavení času (Host, Brno 2007). Pražské anglofonní nakladatelství Twisted Spoon Press vydalo v roce 1995 překlad Zápisníku pana Pinkeho a roku 1997 Snů na konci noci. Roku 2000 vydal pod jiným jménem román Modrá knížka aneb Jeblo mu (Eminent, Praha). Časopisecky a v antologiích vychází Murrerova poezie i prózy po celém světě. V osmdesátých letech jako textař spolupracoval se skupinou Veselí Filištínové a v první polovině devadesátých let dvacátého století s pražskou gothic rockovou skupinou Jean Marais Salvation. V současné době spolupracuje s projektem Protocols of Paranoia (texty, videoprojekce).

Ewald Murrer se věnuje také výtvarnému umění (převážně tvorbě koláží) a knižním ilustracím (např. díla Milana Ohniska či Sabriny Karasové).

CV: WikipediaFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ewald Murrer: Koláže