Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Eva Fajčíková / Mirage

Do 16.9.2019 bude ve Vnitroblocku + Signature store & Café, Tusarova 31, Praha 7, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava obrazů Evy Fajčíkové: Mirage. Fotografie ze společenské části vernisáže: Vojtěch Tes.

Mladá malířka Eva Fajcikova byla jednou z prvních umělkyň, která se představila v tehdy nově otevřené Kavárně co hledá jméno.
Tato absolventka Akademie výtvarných umění v Praze, kde tříbila techniku realistické malby, zde představila studii sladkých zákusků. Paleta jejích témat je ale mnohem bohatší – na jejích plátnech můžeme spatřit vodní hladinu plnou vegetace a květů leknínů, sérii hořících kostelů, náboženské obřady nebo portréty žen inspirované starými módními magazíny. Přesto však mají tyto zdánlivě nesourodé cykly jedno společné – neskrývají v sobě okouzlení krásou předmětného světa v kombinaci s ironickým podtónem.

Na připravované výstavě „Mirage“ nám představí svůj nový cyklus maleb s jednotným prvkem fialové barvy, kde pracuje s tématem lidské mysli a její schopnosti vytvářet si iluze, které zaměňuje za realitu. Tak jako se v minulosti nechali lidé klamat a ovlivňovat například šarlatány, výkladem karet, spiritualismem atd., i dnes jsou oběťmi manipulací v podobě fake news, desinformací, konspiračních teorií, ale i reklam nebo sociálních sítí, jež nám předkládají ideální obrazy našich životů. Nadspotřeba, kterou nám diktují nadnárodní korporace ve své honbě za ziskem a která nám předkládá iluzi blahobytu, však v sobě skrývá nebezpečí plíživého vykořisťování našeho okolí. Tak jako lidé v minulosti, i my dnes však stále odvracíme zrak od znamení přírody, která nám dává jasně najevo, že nepostaví-li se člověk své zodpovědnosti čelem, může nakonec požrat i sám sebe.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Eva Fajčíková / Mirage