Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eugen Kukla: Ohlédnutí

2. 6.-28. 6. / Kavárna Velryba / Fotografie

Do 28.6.2015 bude v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Eugena Kukly: Ohlédnutí.

Pražský rodák Eugen Kukla vystudoval VŠE v Praze a mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v NY. Fotografování se věnuje již po mnoho let. Většina Kuklových fotografií zůstávala uložena v šuplíku, což se postupně změnilo až po roce 2001, kdy v pražském NODu vystavil svou pražskou reflexi newyorského 9/11 a v roce 2010 reportážní fotografie z koncertu Evy a Vaška pod Řípem – to vše na žofínském Foru 2000 a následném projektu L.A.F. – Laughter and Forgetting – ve Francouzském kulturním institutu. Byl to však až nástup fenoménu Facebook, který autorovi umožnil publikovat šířeji a veřejněji.

Na zmíněné sociální síti ho uspokojuje rychlá zpětná vazba, možnost diskutovat, zasazovat fotografie do vícera kontextových rovin a setkávat se s díly dalších tvůrců bez ohledu na hranice, vzdálenosti a kulturní okruhy. Vzdor populárním klišé o virtuálnosti netového života se postupně osobně seznámil s řadou inspirativních lidí, ke kterým by se asi jinými způsoby nedostal. Mezi nimi i Miroslavem Čejkou, duchovním otcem „kamenného“ facebookového projektu „3 plus 2“, který dal dohromady skupinu tvořivě naladěných lidí, kteří, ač se v minulosti nikdy nepotkali, na Facebooku k sobě nalezli sympatie a rozhodli se ke společné výstavní činnosti. Výsledkem se staly expozice v Lánech, Rakovníku, Veselí nad Moravou, Hradci Králové a Mělníku. Kromě těchto míst se Eugen Kukla představil i v pražské galerii Gdovín, ateliéru ALf, kroměřížské Staré masně, brněnské Koločavě, Adamově a v pražské galerii Lesní směs v centru Cafe v lese. V poslední době bylo několik jeho fotografií vystaveno na Czech Press Photo 2012 – 2015 a řadě dalších výstav.

https://www.facebook.com/eugenkuklaFotografie z výstavy