Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eliáš Dolejší: Promluva

Do 24.5.2019 bude v Synagoze na Palmovce, Ludmilina 4, Praha 8 – Palmovka, přístupná velmi zajímavá výstava Eliáše Dolejšího: Promluva. Otevřeno po-pá // 14:00 – 19:00.

Tvorba Eliáše Dolejšího je nadčasová. Jeho záměrem je vytržení z žité zkušenosti času na základě přerušení běžného časového kontinua. Otvírá prostor pro možnost nové zkušenosti, která se přibližuje zakoušení posvátného. Tato zkušenost je specifická tím, že se vzpírá kontextualitě a hypoteticky funguje napříč sociálně-kulturními diskurzy. Tuto výstavu věnuje autor specifickému otevírání nové formy zážitku. Název výstavy Promluva cílí na problematiku objektové ontologie a její formy. Na základě spojení prostoru a objektů vzniká prostor nový. Řečí nového prostoru je tato promluva, jež je spojením dialogu mezi objekty a prostorem. Dialog je výchozím bodem pro jiné vnímání a novou orientaci návštěvníků výstavy.

Eliáš Dolejší (* 1982) se narodil v Praze. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (Ateliér Socha II, Škola prof. Jindřicha Zeithammla). V roce 2010 obdržel Ateliérovou cenu (AVU, prof. Jindřich Zeithamml) a v roce 2011 Cenu Josefa Hlávky. Vystavuje od roku 2011. Naposledy se zúčastnil společných výstav v pražské Nau Gallery (2015), v klatovském kostele sv. Vavřince (2015), v Kroměříži (Sochy v zahradě V, 2015) nebo sochařského sympozia v Hořicích (2016). Samostatnou expozici měl v Nau Gallery (Zrcadlení, 2015) a v pražských Výkladech AXA (Vnitřní horizont, 2015). Letos vystavoval společně s Ivanem Pinkavou v ostravské Galerii výtvarných umění (Napřed uhořet) nebo skupinově v Galerii Klatovy-Klenová. Dolejší pracuje často s papírem a dřevem, jejich významy křehkosti a časovosti umocňuje nestabilitou živelně vršených forem. ∞(* 1982) se narodil v Praze. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (Ateliér Socha II, Škola prof. Jindřicha Zeithammla). V roce 2010 obdržel Ateliérovou cenu (AVU, prof. Jindřich Zeithamml) a v roce 2011 Cenu Josefa Hlávky. Vystavuje od roku 2011. Naposledy se zúčastnil společných výstav v pražské Nau Gallery (2015), v klatovském kostele sv. Vavřince (2015), v Kroměříži (Sochy v zahradě V, 2015) nebo sochařského sympozia v Hořicích (2016). Samostatnou expozici měl v Nau Gallery (Zrcadlení, 2015) a v pražských Výkladech AXA (Vnitřní horizont, 2015). Letos vystavoval společně s Ivanem Pinkavou v ostravské Galerii výtvarných umění (Napřed uhořet) nebo skupinově v Galerii Klatovy-Klenová. Dolejší pracuje často s papírem a dřevem, jejich významy křehkosti a časovosti umocňuje nestabilitou živelně vršených forem.

https://www.works.io/elias-dolejsi/

….

Všechny ukázky z výstavy: Petr.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eliáš Dolejší: Promluva