Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Abbé J. Libansky – 4imJeep

Do 29.1.2016 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Abbé J. Libansky – 4imJeep.

Padesátá léta minulého století – nejsurovější léta studené války: V komunistických médiích je „Západ“ peklo a USA ztělesněním Satana a ani z druhé strany to nevypadá jinak. Američané si staví doma protiatomové bunkry a jejich děti běhají po ulicích v plynových maskách, aby byli všichni připraveni, až ten rudý ďábel z Moskvy začne atomovou válku. V Československu probíhají soudní procesy s agenty západního imperialismu a děti sbírají na polích „amerického brouka“ – dříve mandelinku bramborovou, kterého v noci shazují američtí váleční štváči z letadel na družstevní lány.

Ve stejné době vedle sebe denně v nedaleké Vídni sedí v džípu čtyři muži: americký a ruský voják spolu s francouzským a anglickým, projíždějí městem, pokuřují a pijí kávu. Je to idylka trochu zavádějící – vztahy mezi spojenci nejsou zdaleka tak harmonické – ale západní média jsou plná idylických fotografií a tiskových zpráv o tom, jak to „Ivan & Joe“ společně zvládají. Absurdní situace, především v zemích východního bloku nepředstavitelná. „4 im Jeep“ se stali nejen filmovým námětem stejnojmenného filmu (1951, režie Leopold Lindtberg, který se ve Vídni narodil), ale i symbolem toho, jak dobře spolu ti, kteří porazili nacistické Německo, vycházejí. To, že ve Vídni ještě v roce 1955, deset let po válce, bylo zapotřebí propustky do ruské zóny, když chtěli jít rodiče s dětmi na kolotoč do Prátru, si umí i dnes málokdo představit a ve škole se o tom nikdo moc nedověděl. A ani v Rakousku nebylo a není – především díky složité politické situaci v poválečných letech – toto téma nijak oblíbené.

Tato disproporce, rozdíl mezi oficiální a reálnou politikou, který je i dnes každodenní součástí mezinárodního dění, je na příkladu zničeného a na čtyři díly rozděleného města Vídně obsahem výstavy 4imJeep.

Součástí výstavy je rozsáhlý obrazový a dokumentární materiál z Vídně let 1945–1955 a americké i československé propagandy z této doby.

Abbé J. Libansky, pražský rodák a signatář Charty 77, emigroval v roce 1982 do Rakouska. Od té doby žije a pracuje ve Vídni.

Otevřeno: pondělí–pátek 10–17 h, o rakouských a českých svátcích zavřeno

Vstup volnýFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Abbé J. Libansky – 4imJeep