Martin Fryč

O mě ikona
Martin Fryč

Dokumentace současného umění v Praze

Martin Fryč

pen

pohled na současné umění

Vážení a milí přátelé, milovníci umění a výstav, umělci, galeristé, organizátoři, jak asi již většinou víte, věnuji se od roku 2008 dokumentaci a propagaci výstav v Praze na sociální síti Facebook. Za posledních 5 let kdy tato dokumentace zintenzivnila, se blížím 10 000 navštívených a dokumentovaných vernisáží výstav a dalších akcí – prezentací, módních přehlídek, atd.

Dělám to tak trochu po svém, stačí mi k tomu „obyčejný“ turistický foťáček – nehraji si na oficiální dokumentaci, spíše se snažím abych výstavy – jak díla, tak i návštěvníky – zachytil tak, aby se daly pochopit i poté, co již skončí a jsou deinstalovány. Mou snahou je, aby fotky byly kvalitní a správně ukázaly, co je obsahem jednotlivých výstav – ne vždy se to ale daří (fotky či obrazy za sklem).

lightbulp

pokrok kupředu

K mojí činnosti již vzniklo několik videí a rozhovorů o mé osobě – a dá se říci, že občas mě i sami umělci berou jako zdroj inspirace. Škála výstav, které dokumentuji je široká a zahrnuje většinu oborů lidské činnosti ke kterým se výstavy vztahují – prim hraje samozřejmě umění (malba, fotografie, socha a nová média), ale rád dokumentuji i výstavy designérské, módní, architektonické, urbanistické, historické, zeměpisné a jiné.

Tento web vzniká z několika důvodů: pro mě osobně má Facebook spoustu výhod, ale také nevýhod. Také se postupně mění – a k těm aktuálním výrazným nevýhodám patří omezení vzájemné viditelnosti příspěvků jednotlivých uživatelů. Nepoznám to jen z oficiálních statistik, ale i z reakcí lidí které potkávám, když mi řeknou „už dlouho jsem od tebe neviděl žádnou reportáž“ – a přitom když jsem v Praze, což je většina roku, publikuji ve všední dny reportáže z 5–8 výstav za den!

 


hat

třídění obsahu

Klíčovou funkcí, kterou by tento web měl napravit, je dohledatelnost a indexovatelnost jednotlivých reportáží z výstav a vernisáží. Asi sami víte, že při pohledu na druhého uživatele vypadá jeho facebookový profil jako nekonečný „jedoucí“ pás (karta Fotky o něco lépe, ale jen trošku). Najít v tomto množství nějakou konkrétní výstavu je po několika měsících skoro nemožné. Hlavní výhodou tohoto webu pro uživatele by tedy měla být kategorizace podle času, typu výstavy a nebo galerie či muzea – a dohledatelnost jednotlivých výstav.

Web by měl také umožnit sledovat moje reportáže lidem, kteří vůbec na Facebooku nejsou a přitom by třeba o ně měli zájem. Řada lidí se takto ke mně hlásí, ale s tím že se na Facebooku registrovat nechtějí (ani kvůli mě).

 

book

flexibilní stránky

Další věcí která mi na Facebooku vadí je cenzura a možnost že vás někdo za „nevhodnou“ fotku nahlásí. Jelikož se snažím dokumentovat většinu výstav v Praze, tedy i výstavy aktů nebo ty s erotickým obsahem, zvykl jsem si již na Facebooku na určitou autocenzuru, která by na tomto webu mohla odpadnout. Budu předpokládat, že většina návštěvníků těchto stránek je s tím srozuměna a mohou zde narazit i na materiály explicitní povahy, které však patří k uměleckému a výstavnímu světu.

Jako vždy: něco za něco – u webu nám asi odpadne „tagování“ jednotlivých osob a mě – a společenskou část vernisáže, kterou většinou skvěle fotí můj kamarád Petr, si tedy uživatelé budou muset dohledat sami vždy na konci alba. Snažíme se se skvělým týmem, který tyto webové stránky připravuje, vyřešit i tuto funkci, bude to asi ještě chvíli trvat.

 

Mým velkým přáním je, aby se mi i nadále dařilo výstavy a vernisáže dokumentovat a aby se tento web stal zajímavým a navštěvovaným zdrojem informací o pražských výstavách a jejich společenské části – a aby Vás reportáže z výstav pobídly k jejich návštěvě.

Od srdce Váš Martin Fryč


bookIcon

Současné umění očima Martina Fryče

Kniha představuje na 95 předních současných českých a slovenských umělců. Výtvarníky, konceptualisty a sochaře. Karel Balcar, Aleš Hnízdil, Michal Cihlář, Jiří David, Roman Franta, Jan Gemrot, Petr Písařík, Karel Jerie, Jan Mikulka, Richard Štipl a mnoho dalších.

Tvůrce publikace Martin Fryč, znalec umění a fotograf vernisáží, který se pohybuje „na trase“; je vybíral podle toho, jak je poznával během výstav především v pražských galeriích. Každému z tvůrců je věnována dvoustrana, sami se v ní představují textem i dokumentací své tvorby. Podrobnější popis vzniku a smyslu knihy najdete v předmluvě,

kterou vytvořil Martin Fryč, je doplněna o jeho fotky z vernisáží výstav a dalších akcí. Její součástí je i rozhovor, který vedl pro kulturní webový portál nekultura.cz.

Obal je dílem jedné z prezentovaných umělkyň – Jitky Kopejtkové. Knihu můžete za zvýhodněnou cenu zakoupit v Latin Art gallery, Jungmannova 3, Praha 1 a za standardní cenu ve vybraných knihkupectvích.

Odkaz na e-shop Kosmasu:

Otevřít odkaz

© Martin Fryč, 2014 | © HereLove, 2014
ISBN 978-80-905776-6-4
Tiskárna: H.R.G. spol. s r.o.
Svitavská 1203, 570 01 Litomyšl

ikona zpráv

externí média

Rozhovory s Martinem Fryčem o jeho působení na umělecké scéně, články zkoumající jeho přístup k umění a další jiné zdroje týkající se jeho osoby.

Autocenzura mě už nebaví

Článek / Lidovky.cz / 27. dubna 2015Otevřít odkaz

Vernisážový maratonec

Článek / Reflex 01 / 1. ledna 2015Otevřít odkaz

Notorický fotograf Martin Fryč chce…

Článek / Radio Wave / 17. prosince 2014Otevřít odkaz

Výstavní maratonec Martin Fryč

Článek / Radio Wave / 19. září 2013Otevřít odkaz

Honba za klenotem pražské…

Rozhovor / Nekultura.cz / 12. prosince 2012Otevřít odkaz

dokument Marka Thera o Martinovi Fryčovi (english subtitles)

Video / Artyčok.cz / 27. listopadu 2012Otevřít odkaz

Matyáš Řezníček: Jeden den s Martinem Fryčem

Video / Youtube.com / SFŠ / 2. května 2012Otevřít odkaz

Chlebíčky a víno mě nezajímají

Rozhovor / Lidovky.cz / 18. června 2010Otevřít odkaz
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR