Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava fotografií Oliviera Toscaniho: Lidská rasa/ Razza Umana

3. 6.-29. 6. / / Fotografie

Pouze do soboty 29.6.2019 se můžete zdarma podívat na Ovocném trhu, Praha 1, na zajímavou výstavu fotografií Oliviera Toscaniho: Lidská rasa/ Razza Umana.

Světově uznávaný fotograf OLIVIERO TOSCANI říká:
„Jediným a skutečným smyslem umění je vystihnout pravdu o člověku. Vždy mě zajímala lidská nedokonalost, protože v ní je možné najít velkou kreativitu. Hledám jedinečnost každého člověka, a proto fotografuji lidské bytosti a jejich výrazy.
Pomalu jsem přestal zachycovat reportážní fotografii. Nemusíte fotografovat válku pro představu katastrofy, kterou pro společnost přináší. Stačí pozorovat dvě oči, které se na vás s hrůzou dívají, a poté pochopíte, co je to válka.
Chtěl bych se zbavit veškerého formálního a estetického fotografování, veškeré virtuozity fotografů, kteří používají triky, filtry, barvy a postprodukční techniky; Snažím se fotografovat duši jednotlivců – nehmatatelnost – co nemá fyzickou podstatu.
Je nemožné fotografovat vzduch, pokud není barevný – možná je snazší vzduch namalovat, a teprve poté ho vyfotit. Věřím však, že duše může být vyfotografována skrz pohled do lidských očí. Odhaluji duši v jejich mimořádných rysech, velikostech, ošklivostech a extrémní kráse. Mojí snahou je, aby se mi objekt při fotografování díval přímo do očí.“

V roce 2007 zahajuje Oliviero Toscani projekt pod názvem „LIDSKÁ RASA“. Jde o soubory fotografií různých morfologických a lidských podmínek, které reprezentují všechny projevy fyzické, somatické, společenské a kulturní charakteristiky lidstva.
Jednou z jeho nejslavnějších kampaní je portrét Davida Kirbyho umírajícího na AIDS, který byl zařazen do knihy 100 fotografií, které změnily svět. Před vypuknutím války v Perském zálivu se také objevil další z Toscaniho námětů kampaně – smrt. Fotografie hřbitova padlých vojáků měla ukázat absurditu války. Mezi jeho nejpopulárnější počiny patří reklamní kampaně pro italskou firmu Benetton v období od roku 1982 do 2000.

Projekt připravilo Velvyslanectví Italské republiky v České republice v rámci oslav 100. výročí od navázání diplomatických vztahů, ve spolupráci s Agenturou Butterfly a Městskou částí Praha 1.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava fotografií Oliviera Toscaniho: Lidská rasa/ Razza Umana