Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž velké výstavy „JKOK“ ∞o Nekonečno Jana Kaplického

Do 12.3.2017 bude v Galerii Art Salon S v Tančícím domě, Jiráskovo náměstí 6, Praha 2, přístupná velká a rozsáhlá výstava „JKOK“  ∞o  Nekonečno Jana Kaplického.

Otevřeno denně 9:00 až 20:00.

Galerie Tančící dům a Pražská správa nemovitostí slavnostně otevřely retrospektivní výstavu významného českého architekta a vizionáře Jana Kaplického s názvem JKOK Nekonečno Jana Kaplického. Výstava nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout to nejlepší z Kaplického celoživotního díla i dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti. Zobrazuje autorovy inspirační zdroje, ikonická díla, tvorbu z oblasti designu, rodinné zázemí i jeho vizionářský tvůrčí proces. Expozici realizuje architektka Eva Jiřičná se studiem AI-DESIGN a nadací KAPLICKY CENTRE. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Inspirativní tvorba architekta Jana Kaplického bude na výstavě v Tančícím domě představena ve třech tematických sekcích. První část ukáže prostřednictvím fotografií a modelů nejvýznamnější Kaplického díla. „Návštěvníky budou výstavou provázet myšlenky a slova přímo Jana Kaplického. Díky tomu získá každý možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima a poznat jeho úžasnou fantazii a perfektní prezentaci jeho práce,“ říká architektka Eva Jiřičná.

Druhá sekce představí inspirační zdroje, rodinné zázemí a Kaplického české projekty vytvořené před emigrací do Velké Británie i jeho porevoluční tvorbu v ČR. Zde bude vystaven jeden z jeho posledních projektů – model koncertního a kongresového centra Rejnok v Českých Budějovicích nebo pozoruhodné projekty z 60. let, které zaujaly po architektově emigraci britskou veřejnost. Návštěvníci budou moci zhlédnout také ukázky z rozmanité výtvarné a designérské tvorby Kaplického rodičů, kteří byli významnými výtvarníky a architekta velmi ovlivnili.

Poslední část výstavy se bude zabývat tvůrčím procesem Jana Kaplického a jeho jednotlivým fázím. Poukáže na to, že jeho přístup k práci byl systematický a zároveň vizionářský a svobodný. Zde budou vystaveny trojrozměrné modely méně známé administrativní budovy v Berlíně v různých etapách vývoje a navrhování či experimentální až futuristické projekty jako například Peanut, Coexistence či dům pilota helikoptéry.

„Výstava ukáže Jana Kaplického jako neotřelého vizionáře, ale také jako designéra šperků, nádobí či módy, ekologicky zodpovědného architekta i zdravého vlastence. Návštěvníci budou moci nahlédnout pod pokličku jeho originálního způsobu tvorby a projít si jednotlivé tvůrčí fáze,“ říká kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.
„Přijde nám příznačné, že se výstava Jana Kaplického uskuteční právě v Tančícím domě, který zejména krátce po otevření, vyvolával řadu rozporuplných emocí. Výstavou Jana Kaplického bychom proto rádi otevřeli exponovaná témata v oblasti pražské moderní architektury. Z toho důvodu budeme realizovat v rámci doprovodného programu výstavy sérii přednášek s architekty, historiky i popularizátory architektury,“ doplňuje Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům.

Součástí expozice budou také některé v Čechách nevystavené předměty nebo neznámé projekty a návrhy. Na výstavě se podílí Ing. Arch. Eva Jiřičná s autorským týmem studia AI- DESIGN a nadace KAPLICKY CENTRE. Výstavu zaštítila primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Autoři designu výstavy: Ing. Arch. Eva Jiřičná, Ing. Arch Petr Vágner, Ing. Arch. Ludmila Mahdalová a Ing. Alan Záruba M.A.
Kurátor výstavy: PhDr. Ladislav Zikmund-Lender

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž velké výstavy „JKOK“ ∞o Nekonečno Jana Kaplického