Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž David Fesl: Nejslabší vykradač hnízd

25. 6.-16. 8. / Karlin studios / Instalace

Do 16.8.2020 bude přístupná v Karlin studios, Prvního pluku 2, Praha 8 (kousek od Florence v objektu bývalých kasáren za Negrelliho viaduktem), zajímavá výstava Davida Fesla: Nejslabší vykradač hnízd.

Text: Edith Jeřábková

Ve výstavě Nejslabší vykradač hnízd se ocitáme v prostředí, které zahrnuje mnoho prostředí, mnoho objektů a mnoho událostí, skutečných i neskutečných a přitom nejde o indiferentní prostředí, spíše o mnohozahrnující říši, která způsobuje zmenšení pozorovatele a zvětšení možností pozorovaného. Umožňuje ale vnímat i jednoznačně galerijní situaci, výstavní sál se vším všudy, jehož okna na jedné straně nás vyvádějí do různých (ne)skutečností, a na druhé straně vystavené objekty do dalších. Kolem zdi se střídavě těsně u ní a s malými odstupy pohybuje divák, v centru, trochu víc u oken je místo autora, který není vidět. Povolíme uzdu své představivosti a vidíme jeho nekonečný, ale přehledný stůl a na něm s citem pro volnost rozložené materiály a kousky předmětů, ukazující svoji různost i náklonnost. Také si domýšlíme jeho uvážlivé a jemné zásahy, dlouhá pozorování, malé pohyby a zručné finesy, které mění ležící materiály v reprezentanty uměle nebo organicky živých forem různých kultur, časů a biotopů.
Výstava Davida Fesla je zároveň klasická a zároveň uniká kritériím tak, jako jim chtějí unikat jeho objekty inspirované hnízdy rozmanité tvořivosti pod vodní hladinou, v korunách stromů, ve šperkařských dílnách ostrova Nisyros, u psacích strojů, v biotechnologických laboratořích. Autor má povahu umělce i spisovatele – vznik této výstavy se podobá napsání románové knihy. Nečekejte však autonomní křehkost udržovanou péčí v uzavřené místnosti, něžnost vykradače je zároveň záměrným přiznáním i poukazem na hrubost jeho kolegů. Když budete mít štěstí nebo správný čas, výstavou vás provedou dvojčata ve vícepříznakových kostýmech a vyloží vám ontologie jednotlivostí, které spletou do slibných mikrohistorií.

Ve výstavě byla pokřtěna nová deska od Tomáše Kopáčka (Black Tar Jesus).

Edith JeřábkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž David Fesl: Nejslabší vykradač hnízd