Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení výstavy sochaře Jana Novotného a křest knihy „Tři kamarádi z města P“

Nejméně do 5.2.2016 bude ve Winetikvariátu, Štítného 30, Praha 3, přístupná výstava sochaře, malíře a řezbáře Jana Novotného.

Současně se zahájením výstavy proběhl pražský křest knihy „Tři kamarádi z města P“, na níž se podíleli herec a fotograf Petr Brukner (známý především jako člen Žižkovské divadlo Járy Cimrmana), spisovatel Jan Hlach a sochař Jan Novotný.

JAN NOVOTNÝ
* 1937 Písek
sochař

Odborné vzdělání získal na SPŠ a soukromých výtvarných studiích. Původně pracoval jako technolog. V roce 1994 až 1996 vyučoval na soukromé umělecko-průmyslové škole v Písku a spolupracoval v oboru výtvarné animace se Soukromou vyšší odbornou filmovou školou. Od r. 1994 je učitelem na VOŠ a SPŠ ve Volyni ( původně obor nábytkářství, nyní design interiér). Je autorem (spoluautorem) skript z oboru řezbářství.

Výchozí se pro jeho budoucí činnost stala kresba, ve které se zdokonaloval pod vedením malíře Františka Janovského a profesora Velenovského. Kresbu portrétu pak studoval u F. R. Dragouna.

Autorovo výtvarné krédo:
Jsou to moje pohledy na život a věci „kolem“ mne. Jak pěkně vyjádřil Giorgio Morandi „Na světě není nic nového, důležitá je pouze nová pozice, z které umělec vidí a chápe věci takzvané přírody i díla, která jej zajímají a která předcházela jeho dílu vlastnímu.“

Karel Čabrádek o něm napsal (1993): „ K výtvarné tvorbě přivedla autora vnímavost a vztah k prostředí rodného města. Začal kresbami, aby později pocítil potřebu zachytit motivy, které ho přitahovaly, v jejich dalších rozměrech. Řešení našel v reliéfu a v práci se dřevem, která se stala další etapou jeho uměleckého hledání a nalézání. I když autora tento způsob výtvarného projevu uspokojuje dodnes, jeho tvůrčí průzkumy pokračují dál až k trojrozměrným dílům i objevování dalších tematických okruhů a zájmů.“
V roce 2002 byl zařazen do švýcarské publikace „Who is Who“ a v r. 2004 do „Českého almanachu osobností a firem“.

V letech 1974 -2012 vystavoval na 21 výstavách. Z realizací lze jmenovat např. reliéf pro hotel Bílá růže v Písku (1980 – lípa), torzo ženy pro hotel Na Růžku v Milevsku (1985 – lípa), znak města Mirotice (1991), výtvarná výzdoba dveří v Radčicích (1993 – jilm), památník osvobození Písku americkou armádou (2000), socha s názvem Růst (2002, třešeň), socha zdobená ornamenty (2003 – smrk, roura ze studny), socha Tanečnice (2008 – třešeň), socha sv. Aloisie (2009 – lípa).

Pro Čtení z Písku Jan Novotný, 2012

Literatura:
Kolářová, Libuše. Ateliér sochaře Jana Novotného voní dřevem a barvami a na hosty dýchne historie. Písecký deník, 27. 9. 2014, č. 227, s. 6.

Zdroj: http://www.ctenizpisku.cz/index.php/autori/17-n/392-novotny-jan



Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení výstavy sochaře Jana Novotného a křest knihy „Tři kamarádi z města P“