Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Zahájení Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 – expozice v Topičově salonu

17. 6.-28. 6. / Topičův salon / Scénografie

Právě startuje 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967.

Jednotlivé lokace můžete navštívit do 28.6.2015.

Otevírací doba lokací na PQ´15: 18. – 28. června, 10 – 19 hodin, 19. června, 10 – 23 hodin

Základní vstupné na PQ´15 je 300 Kč. Děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak vstupenky z představení některých divadel zajistí poloviční vstupné. V pátek 19. června je vstup na PQ´15 zdarma pro všechny v rámci Dne s Českou televizí.

Během následujících 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Jednou z největších novinek PQ´15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Veškerá díla tak bude možné vidět jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí PQ´15 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

Sekce zemí a regionů Pražského Quadriennale 2015 představí díla ze 56 zemí.

Kurátoři byli vyzváni, aby vstoupili do dialogu s hlavními tématy PQ 2015: Sdílený Prostor: Hudba, Počasí, Politika dle návrhů komisařů Pražského Quadriennale Aby Cohen (politika), Simona Banhama (počasí) a Jiřího Heřmana (hudba) a aby se těmito tématy zabývali v kontextu současného divadla a scénografie.

Na výstavách se představují scénografická díla vytvořená v posledních šesti letech, jednotlivé expozice jsou soutěžní a mohou obdržet některou z cen Pražského Quadriennale 2015.

Tato sekce se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, v Clam-Gallasově paláci, v Pražské křižovatce, v Topičově salonu, Kafkově domě, na piazzettě Národního divadla a ve veřejném prostoru centra Prahy, které jsou od sebe v docházkové vzdálenosti. Jednotlivé výstavy jsou navrhovány přímo pro tato konkrétní místa a v dialogu s nimi. Mnohé výstavy této sekce budou prezentovány ve veřejném prostoru mezi těmito místy.

Studentská sekce Pražského Quadriennale 2015 představí práce z 55 zemí. Výstavní sekce bude probíhat v Kafkově domě, Lapidáriu Betlémské kaple a Galerii U Betlémské kaple.

Také kurátoři studentské sekce byli vyzváni, aby vstoupili do dialogu s hlavními tématy PQ 2015: SdílenýProstor Hudba, Počasí, Politika, navrhli svá vlastní témata a představili práci a pracovní metodologii svých škol. Autory představovaných výstav jsou studenti a jejich pedagogové, jednotlivé expozice se zúčastní soutěže a mohou obdržet některou z cen Pražského Quadriennale 2015.

Kromě studentských výstav budou k vidění také studentská představení, a to v části Pražského Quadriennale 2015 nazvané SpaceLab – Zlomvaz Festival. Představení se budou konat v divadle DISK na Divadelní fakultě AMU a na Jungmannově náměstí. Studenti se také mohou účastnit více než 60 workshopů se špičkovými divadelními tvůrci z celého světa, které obsadí celou budovu pražské DAMU i některá další místa v centru Prahy.

Polsko: Postapokalypsa (Topičův salon)
Polská národní expozice, na které pracoval významný scénograf Jerzy Gurawski, nechá návštěvníky proniknout do tajů sonifikace a zprostředkuje jim možnost „sáhnout si na zvuk“ a slyšet jej přes vlastní kosti. Diváci v prostoru uslyší neustálý tok zpráv o počasí z různých míst a pohromách spojených s různými energetickými hrozbami a katastrofami (včetně Černobylu, Los Alamos a Fukušimy). Instalace je vyplněna měnící se audiosférou, která je aktivní vůči lidské přítomnosti.

Veškeré informace a program najdete na www.pq.cz.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Zahájení Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 – expozice v Topičově salonu