Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava obrazů Jana Knapa: Pozemský ráj

12. 12.-13. 2. / Galerie Pro Arte / Malba

Do 13.2.2017 bude v galerii Pro arte ve Vratislavském paláci, Tržiště 13, Praha 1 – Malá Strana, přístupná zajímavá a krásná výstava obrazů Jana Knapa: Pozemský ráj. Pozor, výstava je přístupná jen pro vážné zájemce a po předchozím objednání.

Malíř Jan Knap své intimní harmonické příběhy vytváří klasickou formou, která se naprosto vymyká jakýmkoliv trendům. Umělec maluje pozitivní svět. Se sympatickou tvrdohlavostí nechává svůj nebeský Jeruzalém prožívat každodenní realitu již několik desetiletí. Jádrem výstavy v Galerii Pro arte je Knapova tvorba z posledních let. V ní umělec pokračuje v rozvíjení rodinných scén plných pokoje a porozumění. Obrazy, v nichž andělé pomáhají Panně Marii a Josefovi anebo si hrají s Ježíškem, nás přesvědčují o tom, že přívětivý humor, stejně jako srozumitelný příběh, stále mohou být součástí autentického uměleckého vyjádření.

Jan Knap (1949, Chrudim). Studoval architekturu na Stavební fakultě VUT v Praze a po emigraci malbu na akademii v Düsseldorfu v letech 1970–1972 u Gerharda Richtera. V sedmdesátých letech pobýval ve Spojených státech. V roce 1979 založil společně s Milanem Kuncem a Peterem Angermannem skupinu Normal, jejíž působení náleží k jednomu z mála autentických příspěvků českých umělců ke světové postmoderně. Po krátkém pobytu v buddhistickém klášteře studoval v letech 1982–1984  v Římě teologii, 1984–1989 tvořil v Kolíně nad Rýnem, 1989–1992 pracoval v Modeně. V devadesátých letech se vrátil do České republiky. Žije a pracuje v Plané.Fotografie z výstavy