Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Juraj Florek a Juraj Toman: Colours of Ostrava Plein Air!

Do 9.7.2017 bude ve Vnitroblocku + Signature store & Café, Tusarova 31, Praha 7, přístupná zajímavá výstava obrazů Juraje Floreka a Juraje Tomana: Colours of Ostrava Plein Air!

Malíři Juraj Florek a Juraj Toman se dlouhodobě věnují plenérové malbě současného městského prostředí. Náměty obrazů se jim stávají zákoutí současného města, která přetvořením skrze médium olejomalby získávají nový svěží úhel pohledu. Mají v oblibě zejména nemalebné náměty nefunkčních industriálních staveb, bizarní zákoutí našich měst a v poslední době také špatnou architekturu.

Rádi aplikují plenérovou malbu na nové prostředí. S nadšením tak přijali výzvu The Chemistry Gallery zachytit festival Colours of Ostrava 2016, a to jak v přípravné fázi, tak i během trvání festivalu. Urban prostředí je tak bohaté na náměty pro městskou krajinomalbu, že přijít na definici toho, o co vlastně šlo, není snadné. Plenérová malba na Colours of Ostrava spadá do sub-žánru městské krajinomalby – industrial v kombinaci se společenskou událostí, kterou je samotný festival. Na většině vzniklých obrazů je vidět bizarní kombinace majestátního industriálu oblasti Dolních Vítkovic, dočasné barevně rozmanité „festivalové architektury“ a návštěvníků festivalu.

Týdenní časový limit na vznik celé kolekce 21 obrazů přinutil autory vystoupit z „komfortní zóny“ a konfrontovat se s okolní realitou. Zároveň se podepsal pod svěžest malířského rukopisu, který je přirozenou kvalitou dobrého plenérového obrazu. Každý obraz z výsledné kolekce byl fyzicky přítomen v zobrazené lokalitě a samotná výstava je koncentrátem navštívených lokalit, který podává zprávu o týdenní trajektorii obou autorů v areálu festivalu.Fotografie z výstavy