Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava fotografií Daniela Šperla ze Země vycházejícího slunce

12. 9.-27. 10. / Cafe Prostoru v NTK / Fotografie

Do 27.10.2017 bude v Cafe Prostoru_ , v budově Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6, přístupná zajímavá výstava fotografií Daniela Šperla ze Země vycházejícího slunce.

Daniel Šperl se proslavil černobílými dokumentárními fotografiemi z českých vesnic. Se svým fotoaparátem ale navštívil nejednu cizí zemi. Hodně pozornosti v zahraničí věnoval Japonsku, protože tam díky studijnímu pobytu a spolupráci s Českými centry v průběhu let 1997–2015 odcestoval rovnou pětkrát. V Japonsku uspořádal 4 výstavy, nejprve ze svého souboru Všední slavnosti, dvakrát výstavu Miloslav Kubeš: Člověče, kdo jsi? a nakonec Rozmanitosti české fotografie (Funke, Sudek, Drtikol a Tichý). Již po prvním návratu z Japonska uspořádal v ČR svou výstavu. Dohromady během těchto návštěv stihl vytvořit 17 tisíc záběrů, ze kterých vzešly dvě komplexní výstavy: Japonsko v Galerii Jiřího Trnky v Plzni v roce 2015 a o rok později v Domě umění v Opavě. K tomu loni vydal fotografickou knihu Japonsko. Dá se tak říci, že mu Japonsko jednoznačně přirostlo k srdci. Fotografie Daniela Šperla jsou charakteristické autentickým zachycením běžného života v dané kultuře. Vystihují tedy vše, s čím byste se při návštěvě Japonska mohli setkat jako tamní obyvatelé, ne jako turisti. Z některých fotografií čiší tolik emocí ze zachycených okamžiků, že získáte snadno pocit jako byste tam osobně byli. Ať je to spěch odlidštěných duší velkoměsta, zaryté tradice jako sport Sumo, kláštery, obyčejný život na vesnici nebo bizardní oblečky pejsků a absurdní prvky architektury. V noci i ve dne, Daniel Šperl je jednoznačně mistr momentních fotografií a skrze jeho fotografie se nyní můžete podívat do duše Japonska.

Odkud jsou přesně záběry? Z měst Tokio, Kjóto, Čiba, Šimonita, Kanazawa, Asahijama, Kóči, Kubokawa, Kóbe, Kurašiki, Mijadžima, Nara, Nikkó, Sapporo, Hirošima, Osaka, Ozu a dalších.

Daniel Šperl (*1966) je fotograf a televizní a filmový kameraman. Studoval na pražské FAMU a na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské Univerzitě v Opavě. Daniel Šperl je autor, který dodnes preferuje černobílé fotografie na filmový fotoaparát značky Leica a své fotografie následně nikdy netiskne, ale sám ručně zvětšuje v temné komoře. Proto tedy každá fotografie je originálem a má punc širokého tonálního rozsahu.

Martina Houdek, kurátorka fotografických výstav v Cafe Prostoru_

danielsperl.com

Otevírací doba: po – pá 10:00 – 22:00, so – ne 13:00 – 22:00Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava fotografií Daniela Šperla ze Země vycházejícího slunce