Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Výstava Alexandr Paul: Konec války v Čimelicích

6. 5.-29. 5. / Americké centrum / Fotografie

Už jen do 29.5.2015 bude v Americkém centru, Tržiště 12, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Alexandra Paula: Konec války v Čimelicích 1945.

Výstava fotografií Alexandra Paula, významného československého fotografa, který jedinečným způsobem dokumentoval setkání německých, amerických a ruských vojsk v Čimelicích v květnu 1945.

Negativy svitků rolfilmů 6×6 nalezené v 80. letech při stěhování atelieru Alexandra Paula dokumentují události mezi 29. dubnem a 15. květnem, kdy válka vlastně skončila a celá Evropa oslavovala mír po podepsání německé kapitulace. U jihočeských Čimelic se tehdy zastavila sedmdesátitisícová německá armáda, kterou bylo potřeba odzbrojit.

Přes 200 černobílých historických snímků zachycuje příjezd Američanů, odzbrojování Němců a příjezd ruské armády. Na vzniklých snímcích se uplatnily Paulovy zkušenosti fotografa reportéra: přibližují atmosféru okamžiku slavnostního příjezdu americké armády, napětí při odzbrojování i místní obyvatele, z nichž mnohé se podařilo identifikovat.

Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic

V jihočeské obci Čimelice trvala válka nejdéle v Evropě, německá armáda zde totiž podepsala kapitulaci až 12. května 1945. Čimelice a okolí totiž obsadila 9. května vojska wehrmachtu utíkající z Prahy. Velel jim generál Karl von Pückler. Zhruba sedmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná americká jednotka. Až 11. května se u Čimelic objevili Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli. Zdroj: iDNES

Tuto událost připomíná pomník konce 2. světové války umístěný v obci na odbočce směr Probulov, Orlík (cca 200 m od benzinové pumpy).

Nápis:

12.5.1945

V TĚCHTO MÍSTECH
ZASTAVILA AMERICKÁ ARMÁDA
9.5.1945

ÚSTUP NĚMECKÝCH VOJSK.
ZA ÚČASTI AMERICKÝCH, SOVĚTSKÝCH A
NĚMECKÝCH VOJENSKÝCH PŘEDSTAVITELŮ

12.5.1945
BYLA V OBCI PODEPSÁNA POSLEDNÍ
KAPITULACE 2. SVĚTOVÉ VÁLKYFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Výstava Alexandr Paul: Konec války v Čimelicích