Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Zdenek Hůla

5. 2.-7. 3. / Topičův salon / Malba

Do 7.3.2018 bude v Topičově salonu, Národní 9, Praha 1, 1.patro, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Zdenka Hůly.

Malíř, sochař a pedagog Zdenek Hůla se letošního února dožívá 70 let. Zvykli jsme si, že v této chvíli většina z nás začíná vážně bilancovat. Nicméně i tyto hranice se stále posouvají a mnozí jsou naopak vitální až dost, aby se soustředili spíše na své budoucí kroky. Zdenek Hůla patří právě k takovým osobnostem, které navíc svou profesí žijí neustále a svůj život natolik propojili s tvorbou, že se jen těžko hledají hranice mezi pouhou jejich existencí a uměleckou řeholí. Proto je tato výstava jen jedno z mnoha dalších zastavení, které nám jistě v zápalu svého úsilí ještě nabídne.

Přes keramiku, která mu byla v počátcích především živobytím, se od svých malířských základů velice brzy propracoval k trojrozměrné práci. Ta postupně vstřebávala složitější a závažnější obsahy, tak jak se Zdenek věnoval soustředěnějšímu studiu filozofie a díky okruhu svých blízkých a přátel získával také poznatky z oblasti matematiky a astronomie. Začal vnímat svět komplexněji a tak se celkem záhy odpoutal od figurální tvorby k abstrakci, která mu poskytovala mnohem širší prostor k transformaci často velice souhrnných témat a peripetií naší existence do struktury malby či objemu sochy. Od drobných instalací, které vznikaly z bezprostřední inspirace přírodními materiály, zejména dřevem v jeho přirozené formě, které konfrontoval s například s exaktně vymezeným prostorem, se postupně propracovával k výrazně monumentálním dílům jak na obrazové ploše, tak v trojrozměrných dílech.

Tuto výstavu věnujeme památce Olgy Hůlové. Po celý společný život byla Zdenkovi tou nejbližší duchovní i praktickou oporou a s vervou sobě vlastní tuto výstavu iniciovala na jeho počest. Opustila nás dříve, než se z ní mohla spolu s námi těšit.

Kurátorka: Magdalena JuříkováFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Zdenek Hůla