Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Weronika Surma: Telo-farba-keramika

15. 6.-15. 7. / Slovenský dům / Keramika

Zhruba do 15.7.2015 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, přístupná výstava Weronika Surma: Telo-farba-keramika. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Weronika Surma sa narodila v roku 1987 vo Varšave, avšak dospievala v neveľkej dedinke Krempachy na juhu Poľska, na Spiši. Jej rodina totiž pochádza práve z tohto územia, pripojeného k Poľsku výmenou za územia na Tešínsku. Weronika Surma je Slovenka. Celkom nedávno, v 2013 roku absolvovala s vyznamenaním Vysokú Školu Výtvarných Umení vo Varšave, kde teraz žije a pracuje. Počas štúdia však bola i na stáži v Prahe, kde sa okamžite zapojila nielen do výtvarného diania, ale aj do tunajšieho slovenského kultúrneho a spoločenského diania, svojou bezprostrednosťou si získala mnoho priateľov, medzi ktorých sa ráta aj autor tohto článku. Hoci sme ju počas štúdia sponali ako sochárku, zaoberala sa už vtedy i ďalšími druhmi umenia. No a dnes je medzi nimi podľa jej vlastných slov keramika tou najdôležitejšou a výnimočnou doménou. Sochárstvo, maliarstvo a sochy tvoria koherentný celok a inšpirácie ľudským telom sa spájajú s veľkým citom pre farbu a tvar…

Weronika Surma absolvovala Strednú umelecká školu Antoniego Kenara v Zakopanom (2002-2006) a Vysokú škola výtvarných umení vo Varšave (2008-2013), oboje v odbore sochy. V roku 2012 absolvovala stáž na Vysokej škole výtvarných umení v Prahe. Vystavovala v Poľsku mnohokrát vo Varšave, ďalej v mestách Suchedniów, Rodovo, Poznaň a Lodž, ale aj vo Viedni. Nedávno sprevádzkovala mimoriadne zaujímavú a profesionálnu web-prezentáciu www.weronikasurma.com.

Vladimír Skalský

 Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Weronika Surma: Telo-farba-keramika