Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy „Zlatý podraz ve fotografii“

Do 6.11.2018 bude v paláci YMCA, Na Poříčí 12, Praha 1, denně od 8 do 21 hodin, zdarma přístupná v pasáži a na schodišti (páternosterem) velmi zajímavá výstava „Zlatý podraz ve fotografii“.

Zlatý podraz je nový film režiséra Radima Špačka o „basketbalu lásce a životě ve stínu politiky“ – a také trochu o YMCA, jehož premiéra je plánována na říjen tohoto roku.

Na výstavě uvidíte fotografie z natáčení i některé dobové rekvizity.

Fotky nafotil Patrik Nguyen: https://www.facebook.com/FotografPatrik.cz/

Historický snímek mimo jiné zachycuje boj basketbalistů proti nacistům nebo vzdor komunistické diktatuře. Režie se ujal držitel Českých lvů Radim Špaček, scénáře pak Jiří Závozda a Jakub Bažant, kteří jako předlohu použili svou knihu Nebáli se své odvahy. Ve filmu si zahráli také přední čeští basketbalisté Tomáš Satoranský z NBA a Jan Veselý z Euroligy.

Hlavní děj se točí kolem osudové lásky právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), která uprchla z Ruska před Stalinem a pak z Paříže před Hitlerem. Dvojice se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě a jejich příběh vrcholí v roce 1951, kdy dojde k dramatickému souboji se sovětským týmem ve finále Mistrovství Evropy v Paříži. V tu dobu Evropu na roky rozdělí železná opona.

Trailer k filmu, který bude mít premiéru 25.10.2018: https://www.youtube.com/watch?v=JsGPdWgszQY&feature=youtu.be

Konspirační schůzky, tisk ilegálních časopisů a letáků, pomoc lidem v hledáčku gestapa i obsazení budovy oddíly SS. To vše zažil v době druhé světové války pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12.
Hned po nacistické okupaci v březnu 1939 se sídlo této významné mládežnické organizace stalo jedním z center protinacistického odboje. Ten tu našel zázemí až do května roku 1942. Zásluhu na tom měl i Jaroslav Valenta, statečný sekretář YMCA, aktivní člen odboje a také nadšený propagátor basketbalu a dalších „amerických sportů“.

JUDr. Jaroslav Valenta (1911-1942) se v odboji podílel na ilegálním rádiovém spojení s exilovou vládou v Londýně. Jako sekretář YMCA pomohl zachránit také legendárního Jana Smudka, nejhledanější osobu v tehdejším Protektorátu, jejíž napínavý osud inspiroval scenáristy slavného filmu Casablanca. Svůj vlastní život však Valenta obětoval. Po atentátu na Heydricha ho gestapo odhalilo, zatklo a krutě mučilo. Přesto při výsleších nepromluvil. Sám sebe zranil tak, aby nebyl schopný vypovídat, takže nacistům nezbývalo, než ho v říjnu roku 1942 v Mauthausenu popravit. Bylo mu teprve jednatřicet let.
Film Zlatý podraz ukazuje, jaký vliv měla Valentova odvaha i celá jeho osobnost na jeho svěřence. A také, že kluci z YMCA a pozdější basketbaloví mistři z roku 1946, na něj nikdy nezapomněli.  Ve filmu ho hraje Stanislav Majer, o jehož obsazení rozhodlo mimo jiné právě jeho mužné charisma.

Film Zlatý podraz zachycuje také napínavé finále basketbalového mistrovství světa v roce 1946 ve Švýcarsku.  Podceňované Československo v něm porazilo favority z Itálie. Hráči v něm tehdy bojovali i za Jaroslava Valentu, který se jejich úspěchu nedožil. Před zápasem přísahali na malou dřevěnou krabičku převázanou trikolórou: ukrývala se v ní hlína z pankrácké věznice, kde byl jejich kamarád vězněn.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy „Zlatý podraz ve fotografii“