Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy výběru tibetských votivních předmětů

Do 6.6.2016 bude na Ministerstvu kultury, v Nostickém paláci, Maltézské náměstí 1, Praha 1, zdarma přístupná výstava výběru tibetských votivních předmětů. Výstavu je možno shlédnout v pracovní dny v době od 9 do 17 hodin.

Jedná se o výběr tibetských votivních předmětů ze sbírek Národního muzea, uspořádanou k připomenutí výročí povstání tibetských mnichů.

Na 30 náboženských a rituálních předmětů zapůjčilo Národní muzeum ze sbírek Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Daniel Herman v proslovu při zahájení výstavy 10.3.2016 uvedl: „Dnes je symbolické datum. Je to 57 let od povstání tibetských mnichů, které bylo krvavě potlačeno čínskou komunistickou armádou, bylo tam na 80 tisíc obětí. Na zasedání poslanecké sněmovny jsem dnes inicioval minutu ticha za oběti této komunistické represe. Duchovní umění je něco, co přesahuje věky. Dnes vystavované artefakty jsou staletí staré. Ukazují hlubokou kulturu, ukazují, že duch je silnější než hmota, že ho nelze zabít, zastřelit, a že se stále přenáší přes všechny ostnaté dráty. Jsme na půdě státní instituce, a tímto se alespoň v rámci svých možností snažím o to, abychom nezapomínali. Děkuji panu řediteli Národního muzea a jeho týmu za skvělou spolupráci na této symbolické expozici.“Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy výběru tibetských votivních předmětů