Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš

2. 4.-15. 4. / Galerie Hala C / Malba

Pouze do 15.4.2019 bude v Galerii Hala C, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá výstava obrazů a objektů UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš.

Otevírací doba galerie: Po – Ne 15:00 – 19:00, vždy jen na předchozí objednání.

Výstava je tvořena obrazy a artefakty tří uměleckých páriů, Janem Mikem, Kubou Taušem a Petrem Boháčem, které pojí hledání neviditelných souvislostí a vědomí, že osamění nezpůsobuje absence jiných lidí, nýbrž ztráta smyslu. Název UR-LINIE znamená v překladu z němčiny prapůvodní čára nebo také originální obrys nebo dědická linie. Všechny významy odkazují k něčemu původnímu, co v dnešní době zůstalo skryto a co je nutné opětovně objevit. UR-LINIE jsou mocné korespondence, které viditelné spojují se skrytým, vyslovené se zamlčeným, reálné s mytologickým, současné s archaickým a dočasné s nekonečným.

Takové korespondence můžeme naleznout v obrazech Jana Mika, který se dlouhodobě zabývá malbou podzemních drah. V posledních dvou letech se zaměřil především na architekturu podzemek New Yorku a Berlínu. Navazuje tak na svou známou sérii obrazů inspirovanou pařížskými stanicemi. Vedle těchto industriálně abstraktních maleb tvoří překreslované koláže, v nichž se objevují artefakty související s berlínskou dráhou U-Bahn.

Sochař Kuba Tauš, absolvent ateliéru Sochařství na UMPRUMu se posledních pět let zabývá tvorbou světelných objektů a instalací. Principiálně jde o re-design lamp a lustrů z období 60., 70. a 80. let, z nichž se po zásahu stávají netušené skulptury. Kuba Tauš se k nalezeným světelným objektům chová jako zodpovědný chirurg i jako rabín Jehuda Löw tvořící monstrum Golema. Výsledkem jsou patvary zachovávající si prapůvodní esenci designu. Na výstavě se dále objeví sochy mýtických postav z oceli a dalších kovů, v nichž lze rozpoznat věci denní potřeby.

Petr Boháč je znám především v divadelním žánru, kde tvoří v mezinárodní skupině Spitfire Company, která zaznamenala úspěchy na tuzemské scéně i ve světě. Jeho výtvarná činnost je širší veřejnosti takřka neznámá. Na výstavě se představí obrazy ze série Příliš tenká linie, které jsou tvořeny technikou asambláží z fotografií, tekutého epoxidu, kříd a olejových barev. Ve svých výtvarných dílech hledá jako novodobý archeolog původní auru zachycenou na starých fotografiích a přikládá k ní mytologickou velikost moderních abstraktních pláten.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš