Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Šumperák

7. 2.-25. 3. / Galerie Vi Per / Architektura

Do 25.3.2017 bude v nově otevřené Galerii Vi Per, Vítkova 2, Praha 8, přístupná zajímavá výstava

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Navrhl jej projektant Josef Vaněk. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal fenoménem, bezpochyby nejrozšířenějším typem domu, který záhy zaplavil Československo a dokonce je k vidění v polském a německém příhraničí. Úspěch domu je nutno spatřovat v dobové poptávce po individuálním bydlení a jeho relativně snadné a levné realizovatelnosti svépomocí za použití snadno dostupných materiálů.

Výstava, která navazuje na loni vydanou knihu Tomáše Pospěcha a Martiny Mertové, je třeba chápat jako prodloužení této publikace. Výstava v několika vizuálních dílech rozvádí potenciál interpretačních rovin fenoménu šumperák. Snaží se rozhýbat a zviditelnit samotnou sérii proměn šumperáku, současně modelově naznačit její spletitost. Fotograf a autor projektu Tomáš Pospěch vysvětluje: „Na počátku mého zájmu byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán.“ Výstava se tak zamýšlí nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

Koncepce výstavy: Tomas Pospech
Spolupráce: Martina Mertová, Barbora Špičáková

Celoroční výstavní program Galerie VIPER finančně podporují Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 8.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Šumperák