Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Sofie Švejdové: 9058

12. 4.-7. 5. / Atrium na Žižkově / Malba

Do 7.5.2018 bude v Atriu na Žižkově, Čajkovského 12, Praha 3, přístupná zajímavá výstava Sofie Švejdové: 9058.

Sofie Švejdová: 9058
Sofie Švejdová (nar. 1990) od svých studií na pražské UMPRUM experimentovala s různými médii, v poslední době se však věnuje zejména malbě. Předchůdcem jejích nejnovějších abstraktních a expresivních maleb byly série pláten a objektů založených na reflexi fenoménu televizních seriálů a rozplétání jejich psychologických vzorců. Dalším zdrojem její současné tvorby jsou její malby s poeticky feministických nádechem, jimž dominuje motiv písmene „V“ s jeho všemi možnými způsoby interpretace. Na materiálu těchto dvou témat Sofie Švejdová zpochybňuje postupy vizuální narace a záměrně volí objekty, jejichž reálný základ je málo pravděpodobný.

Jinou linii v tvorbě Sofie Švejdové představují kresby a akvarely. S kresbou začala v době, kdy se stala mladou matkou dvou dětí a dočasně neměla dostatek času k práci na velkých plátnech v ateliéru. Od té doby se kresba stala integrální součástí jejího uměleckého výrazu, v níž je schopná vyjádřit obdobný konflikt fikce a skutečnosti jako na jejích akrylech na plátně.

Abstraktní tvorba Sofie Švejdové posledních dvou let ji ukazuje v roli jakéhosi dirigenta tvarů a barev, který pracuje s různými konkrétními podněty, kolem nichž buduje dynamickou kompozici. Vedle melodických linií se na jejích obrazech objevují mocné akordy, které mohou být, i díky své syrovosti, vnímány jako reminiscence na Elegie Roberta Motherwella. Barevné linie a plochy se proplétají, aby vytvořily nový, hlubší a méně dostupný prostor s vrstvami, v nichž se neustále cosi odehrává, ale my to nejsme schopni dohlédnout.
(Jiří Švestka)Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Sofie Švejdové: 9058